Analiza składu kosmetyków – wprowadź odpowiedzialną pielęgnację
Świadoma pielęgnacja odgrywa coraz ważniejszą rolę w codziennej rutynie kosmetycznej. Częściej niż dawniej decydujemy się na sprawdzanie, jaki jest skład kosmetyków. Ponadto chętniej sięgamy po naturalne alternatywy drogeryjnych preparatów oraz samodzielnie przygotowujemy własne produkty, idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na własnoręczne robienie kosmetyków czy sięgasz po gotowe produkty, warto poznać najczęściej wykorzystywane substancje.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie są podstawowe składniki kosmetyków,
- czym jest analiza INCI,
- dlaczego czytanie etykiet jest ważne,
- jakich składników kosmetyków należy unikać.
Zobacz także artykuł: Czym jest olejek jojoba i jak go używać?
Analiza składu kosmetyków, czyli substancje używane w produktach do pielęgnacji
Kosmetykami nazywamy szeroką gamę preparatów o właściwościach pielęgnacyjnych. Należą do nich zarówno roztwory, jak i emulsje, aerozole oraz zawiesiny. Każdy z nich różni się formą aplikacji oraz podstawowym zastosowaniem. W każdym preparacie znajdziemy dwie podstawowe grupy składników: substancje bazowe oraz składniki aktywne. Pierwsze z nich stanowią główną masę, będącą fundamentem, który warunkuje formę, konsystencję oraz szybkość wchłaniania substancji aktywnych.
Każda baza składa się głównie z alkoholu, surowca tłuszczowego oraz odpowiednio przygotowanej wody pozbawionej zanieczyszczeń, minerałów oraz mikroorganizmów. Często pełni ona jednocześnie rolę rozpuszczalnika. Niekiedy dodatkowo stosowana jest gliceryna oraz substancje lipidowe. W tej grupie nie brakuje także barwników, konserwantów oraz substancji stabilizujących. Ważną funkcję bazy pełnią także emulgatory, które pozwalają na skuteczne łączenie substancji niemieszających się ze sobą. Należy do nich m.in. połączenie wody i olejów. Warto sięgać jednocześnie po preparaty bogate w emolienty, które pełnią funkcję wygładzającą i natłuszczającą. Najczęściej stosuje się w tym celu wazelinę, parafinę oraz ciepłe woski.
Dobry skład kosmetyków pełny jest przy tym korzystnych dla urody składników aktywnych. To właśnie one odpowiadają za kondycję skóry, posiadając dodatkowe właściwości nawilżające, łagodzące, przeciwstarzeniowe oraz normalizujące. Należy do nich przykładowa witamina E o kompleksowym działaniu na organizm. Substancja nazywana witaminą młodości wzmacnia naturalne procesy regeneracyjne. Dodatkowo przyspiesza gojenie się ran.
Wśród innych składników aktywnych możemy wymienić także ekstrakty roślinne oraz flawonoidy. W kosmetologii często stosowany jest przykładowo olejek z wiesiołka, który świetnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry problematycznej. Może być wykorzystywany przez osoby cierpiące na trądzik, atopowe zapalenie skóry oraz łuszczycę. Często stanowi składnik szamponów i odżywek do cienkich i łamliwych włosów, przeciwdziałając ich wypadaniu.
Analiza INCI – naucz się ją rozumieć
W kosmetologii powszechnie stosuje się skład INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Wiele osób nie rozumie jednak wykorzystywanych w niej oznaczeń i sformułowań. Odpowiedzmy zatem na pytanie, jak czytać skład kosmetyków. Przede wszystkim należy pamiętać, iż poszczególne substancje wymienione są od lewej do prawej, zaczynając od tej, której w danym kosmetyku jest najwięcej. W dowolnej kolejności wymieniane są jedynie te składniki, których stężenie nie przekracza 1% masy produktu. Najczęściej są to barwniki, substancje zapachowe oraz konserwanty.
Lista najczęściej opracowywana jest w języku angielskim lub łacinie, jednak coraz większa liczba producentów tworzy składy INCI w języku polskim. Nauka nazw składników często stanowi wyzwanie. Nie należy się jednak zniechęcać. Warto rozpocząć analizę składu kosmetyków od sprawdzenia ich pod kątem substancji szkodliwych lub kontrowersyjnych. Z czasem zaczniesz wzbogacać swoją prywatną listę także o pożądane składniki aktywne.
Warto jednocześnie zapoznać się z często powtarzającymi się sformułowaniami. Do najpopularniejszych należy Aqua (woda), Extract (ekstrakt), Hydrosol/Water (hydrolat), Acid (kwasy), Protein (proteiny) oraz Oil (oleje, np. olejek jojoba). Wśród innych składników możemy wymienić m.in.: Butyrospermum Parkii Butter (Masło Shea, Masło Karite), Camellia Sinensis Leaf (Green Tea) Extract (ekstrakt z zielonej herbaty), Hyaluronic Acid (kwas hialuronowy) oraz Cocos Nucifera Oil (olej kokosowy). Wybierając kosmetyki, sięgaj po te o bogatej liście składników aktywnych.
Analiza składu kosmetyków - dlaczego warto ją czytać?
Skład produktów kosmetycznych stanowi pierwszą wskazówkę dotyczącą ich jakości. W ten sposób upewnisz się, czy wysoka cena związana jest z ilością substancji aktywnych czy stanowi jedynie efekt skutecznego marketingu. Jest to zatem świetna metoda na weryfikację obietnic producentów, którzy często szczycą się zawartością konkretnych substancji aktywnych. W rzeczywistości mogą one jednak występować w śladowych ilościach. W ten sposób sprawdzisz także, czy dany preparat nie zawiera substancji drażniących oraz wywołujących reakcję uczuleniową. Warto wspomnieć, że często nawet kosmetyki opisywane jako hipoalergiczne mają w składzie potencjalne alergeny.
Analiza etykiet pozwoli Ci także na znaczne oszczędzanie pieniędzy. Często okazuje się bowiem, że tańsze alternatywy drogich produktów mają zbliżoną ilość poszczególnych substancji. Szczególną ostrożność podczas wyboru środków powinny wykazywać miłośniczki naturalnej pielęgnacji. Nie istnieje bowiem prawna definicja naturalnych kosmetyków, co sprawia, że słowo to jest często nadużywane przez producentów. Uważne czytanie etykiet pozwoli na wybranie odpowiedniego rodzaju produktu dopasowanego do naszych potrzeb i preferencji. W czytaniu oznaczeń mogą pomóc powszechnie używane aplikacje na urządzenia mobilne.
Czego najbardziej unikać w składzie kosmetyku?
Przede wszystkim zwracaj uwagę na potencjalne alergeny oraz substancje drażniące. Do pierwszej grupy należą przede wszystkim: Benzyl alcohol, Cinnamal, Limonene, Linalool. Przeważnie znajdziesz je na końcu składu, wraz z innymi olejkami eterycznymi oraz substancjami zapachowymi i konserwującymi.
W produktach do mycia często znajdziemy także SLS i SLES, czyli Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate, które odpowiadają za powstawanie piany. Jednocześnie mogą powodować jednak wysuszenie skóry oraz jej podrażnienie. Nie są zalecane dla osób, które poszukują łagodnych środków pielęgnacyjnych. Unikaj przy tym alkoholu denaturowanego (alcohol denat), który często wywołuje zaczerwienia, pieczenie oraz świąd skóry,
Nie powinno stosować się przy tym kosmetyków z ftalanami. Ich stosowanie zostało już zakazane w produktach dla dzieci. Wciąż jednak możemy je spotkać m.in. w lakierach do włosów i paznokci, balsamach oraz perfumach. Mogą negatywnie wpływać na naszą gospodarkę hormonalną oraz zwiększają ryzyko wystąpienia alergii i astmy. Warto jednocześnie zwracać uwagę na reakcje ciała. To nasz organizm najlepiej podpowie, jakich składników należy unikać.