
Aromaterapia – jak prawidłowo ją przeprowadzić
Aromaterapia to gałąź medycyny alternatywnej, opierająca swoje działanie na jednym z najwrażliwszych ludzkich zmysłów – węchu. Swoje początki miała już w starożytności, a obecnie zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Wszystko z uwagi na rosnące zainteresowanie medycyną ludową, zielarstwem i naturalnymi, nieinwazyjnymi metodami leczenia. Stosowanie aromaterapii może mieć korzystny wpływ na zdrowie, nastrój oraz funkcjonowanie organizmu. Do jej przeprowadzenia niezbędne są olejki eteryczne, a cała filozofia opiera się na przywróceniu ciału równowagi. Polepszenie ogólnej kondycji, odporności oraz zniwelowanie uporczywych dolegliwości to efekty, które zapewni aromaterapia. Jak ją prawidłowo przeprowadzić i o czym jeszcze należy pamiętać? Oto kompendium wiedzy o tej prostej, a zarazem niezwykłej metodzie, którą można z powodzeniem stosować w domowym zaciszu.
Olejki do aromaterapii
Olejki eteryczne uzyskuje się z różnych części roślin: łodyg, kwiatów, nasion, owoców. Są bardzo silnymi koncentratami zapachowymi i najczęściej właśnie pod tym kątem się je klasyfikuje. Jednak olejki dzielą się nie tylko ze względu na zapachy. Kiedy w grę w chodzi aromaterapia, najistotniejsza staje się jakość produktu. Syntetyczne olejki wprawdzie ładnie pachną, ale ich stosowanie nie przyniesie terapeutycznych efektów, a może wręcz spowodować reakcje alergiczne. Dlatego tak istotne jest, aby wybrany preparat pochodził ze sprawdzonego źródła i był wyrobem w pełni naturalnym. 100% czysty (bez domieszek), unikalny, bogaty i pełen substancji czynnych skład nie tylko zmniejszy ryzyko niepożądanych skutków ubocznych, ale też zagwarantuje doskonałe rezultaty. Warto też pamiętać, że do aromaterapii używa się jedynie olejków destylowanych parą wodną bądź tłoczonych.
Aromaterapia – jakie olejki eteryczne wybrać?
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia aromaterapii powinna być decyzja o wyborze odpowiednich olejków. Każdy z nich posiada silne działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i antyseptyczne, a także swoje charakterystyczne właściwości, dzięki czemu można je dobierać w zależności od indywidualnych potrzeb. Poniżej zestawienie olejków eterycznych odpowiadających na najczęstsze problemy i dolegliwości.
Olejek Palmarosa
Pozyskuje się go z liści palczatki imbirowej, a swoim zapachem przypomina olejek różany. Wykazuje działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Wspomaga zatem leczenie niewielkich infekcji, a dodatkowo udrożnia nos i zatoki. Aromat olejku palmarosa koi skołatane nerwy, uspokaja i pomaga powrócić do psychicznej równowagi. Jest szczególnie polecany osobom w stresie i depresji.
Olejek cedrowy
Łagodzi drobne infekcje górnych dróg oddechowych. Działa tonizująco i odkażająco na organizm. W aromaterapii ceniony szczególnie przez osoby walczące z bezsennością. Olejek cedrowy wspomaga uzyskanie spokojnego i relaksującego snu.
Olejek lawendowy
Pozyskiwany z kwiatów lawendy olejek wspomaga leczenie przeziębień, zapalenia zatok, kataru. Łagodzi bóle głowy i migreny. Stosowany jako okład może także pomóc przy bólach menstruacyjnych. Na organizm działa dwojako – przy apatii, senności i zmęczeniu stymuluje pracę układu nerwowego, pobudzając do działania. Natomiast w stanach depresyjnych, nerwicowych oraz przy bezsenności uspokaja i ułatwia zasypianie. Poznaj nasz naturalny olejek lawendowy!
Olejek eukaliptusowy
Olejek eukaliptusowy to idealny wybór na okres jesienno-zimowy. Dzięki swojemu silnemu zapachowi przynosi ulgę podczas przeziębienia i grypy. Udrażnia drogi oddechowe, działa odkażająco i antyseptycznie. Stosowany jako dodatek do kąpieli rozgrzewa i pobudza krążenie krwi.
Olejek grejpfrutowy
Pozyskiwany z zewnętrznej skórki grejpfruta olejek ma bardzo wyrazisty, orzeźwiający zapach. Olejek grejpfrutowy działa antydepresyjne i przeciwbólowo. Uspokaja nerwy i umysł, a jednocześnie pozwala na zachowanie energii. Wykazuje także właściwości oczyszczające – odtruwa organizm i pomaga pozbyć się zgromadzonych toksyn.
Olejek z paczuli
Olejek z paczuli łagodzi lęki, stres i depresję. Szczególnie znany jest jako afrodyzjak, gdyż stymuluje wydzielanie hormonów płciowych i pobudza pożądanie.
Olejek bergamota
Wytwarzany z zewnętrznej skórki owoców pomarańczy bergamota olejek charakteryzuje się odświeżającym, cytrusowym zapachem. Zaleca się jego używanie w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, przy problemach z łaknieniem (reguluje apetyt) czy w przypadku obniżonego nastroju. Działa wyciszająco i poprawia samopoczucie.
Aromaterapia – metody
Wdychanie zapachu olejków może mieć zbawienny wpływ na organizm. Aromaty powodują bowiem uaktywnienie obszarów w mózgu odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Ponadto cząsteczki olejków przedostają się do śluzówki nosa, a stamtąd do krwiobiegu. Dobroczynne substancje mogą także wnikać do organizmu przez skórę. Aromaterapię stosuje się więc na kilka sposobów. Może to być przeprowadzenie inhalacji, kominek zapachowy, kąpiel z dodatkiem olejku eterycznego, masaż, a także okłady oraz kompresy.
Inhalacje
Inhalacje przy użyciu olejków będą skuteczne w przypadku wszelkiego rodzaju przeziębień, kataru, gryp, zapalenia zatok itp. Można je przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wkropieniu do miski z gorącą wodą odrobiny olejku, a następnie wdychaniu go przez 5–10 minut. Dla lepszych efektów można okryć głowę ręcznikiem. Drugi sposób polega na nasączeniu chusteczki olejkiem, a następnie trzymaniu jej w pobliżu nosa.
Kąpiele
Gorąca kąpiel z dodatkiem wybranego olejku złagodzi dolegliwości bólowe, odpręży i rozluźni. Na pełną wannę wody wystarczy 10 kropli olejku, a sama kąpiel powinna trwać 15–30 minut. Po jej zakończeniu nie powinno się spłukiwać ciała, ani nakładać balsamów, żeby preparat mógł swobodnie wniknąć w skórę.
Kominek zapachowy
Specjalnie stworzony do aromaterapii kominek pozwoli na uwolnienie zapachu olejku w ciągu paru chwil. Wystarczy wypełnić go kilkoma kroplami olejku, aby w pomieszczeniu zaczął unosić się relaksujący umysł i ciało aromat.
Masaże
Do przeprowadzenia masażu z użyciem olejku eterycznego potrzeba bazy, z którą będzie można go wymieszać. Może to być np. olej kokosowy albo olej migdałowy. Wystarczą 2–3 krople by stworzyć uśmierzającą bóle i kojącą zmysły mieszankę.
Okłady
Okłady z zastosowaniem olejków eterycznych sprawdzą się w przypadku miejscowych dolegliwości – bólów brzucha, głowy, migren, bólów menstruacyjnych. Do ich przygotowania potrzeba 5–10 kropli olejku na pół szklanki wody. W takiej mieszance należy zanurzyć ręcznik, a następnie położyć na obolałą część ciała.
Aromaterapia – środki ostrożności
Mimo, że aromaterapia opiera się na naturalnych olejkach eterycznych to może powodować niepożądane skutki uboczne. Szczególnie osoby skłonne do alergii powinny wykonać próby uczuleniowe przed zastosowaniem danego specyfiku. Kuracji lepiej nie przeprowadzać za często ani przez zbyt długi czas. Optymalnie przez tydzień, co 2–3 dni. Szczególną ostrożność powinny zachować dzieci, osoby chore na epilepsję oraz kobiety w ciąży, ponieważ niektóre olejki oddziałują na układ hormonalny. Olejków nie można stosować bezpośrednio na skórę, zawsze po uprzednim rozcieńczeniu, gdyż są silnie skoncentrowane i mogą powodować podrażnienia. Po wszelkich zabiegach nie zaleca się też wystawiania ciała na oddziaływanie promieniowania UV.