Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami!

Telefon:
+48.530176850

Email:
bok@esent.pl

Do darmowej dostawy 149.00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Domowe maseczki na twarz: jakie składniki wybrać dla różnych problemów skórnych?
Na zdjęciu twarz kobiety patrzącej w prawo. Na policzkach ma czarną masę i palcami z prawej dłoni rozsmarowuje.

Domowe maseczki na twarz - jakie składniki wybrać dla różnych problemów skórnych?

Promienna i wolna od niedoskonałości cera to marzenie każdego z nas. Aby jednak można było cieszyć się gładką skórą twarzy, ozdobioną zdrowym rumieńcem, należy odpowiednio o nią dbać. Wyjątkowo pomocna może okazać się domowa maseczka na twarz. Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się, jakie składniki okażą się pomocne w pielęgnacji różnych rodzajów cery.

Zanim jednak rozpoczniesz swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją, zapoznaj się także z artykułem Poznaj budowę swojej skóry i zacznij świadomie ją pielęgnować

Najlepsze składniki do tworzenia domowych maseczek na trądzik i wypryski

Wydaje się, że jedno z najtrudniejszych zadań, jeśli chodzi o pielęgnację mają osoby posiadające cerę trądzikową. Ten typ skóry oznacza zazwyczaj różnego rodzaju problemy. Przede wszystkim, posiadaczom cery skłonnej do trądziku, towarzyszy zazwyczaj mocne przetłuszczanie się jej. Taka skóra nieestetycznie się błyszczy, a na dodatek często pojawiają się na niej stany zapalne, a pory są rozszerzone. Na szczęście, z pomocą przychodzą domowe maseczki na twarz oczyszczające, na przykład te na bazie glinki.

W przypadku cer trądzikowych i tłustych, zastosowanie znajdą przede wszystkim glinka zielona, glinka niebieska oraz glinka żółta. Charakteryzują się właściwościami detoksykującymi, przeciwzapalnymi oraz regulującymi pracę gruczołów łojowych. Aby mogła powstać skuteczna, domowa maseczka na twarz zmagającą się z niedoskonałościami, wystarczy co do zasady zmieszać dowolną glinkę z wodą w stosunku 1:1. Jeśli chcemy uzyskać bardziej satysfakcjonujące efekty, zamiast zwykłej wody możemy wykorzystać hydrolat z czystka ladanowego bądź hydrolat oczarowy. Domową maskę warto również wzbogacić o dodatek kilku kropel olejku z drzewa herbacianego oraz oleju tamanu. Glinkową maskę warto pozostawić na skórze na mniej więcej dwadzieścia minut. W przypadku cer silnie zanieczyszczonych, aplikację maski warto poprzedzić peelingiem. Najlepiej, jeśli będzie to peeling drobnoziarnisty bądź enzymatyczny. Peelingi gruboziarniste mogłyby bowiem zbyt mocno podrażnić skórę, zwłaszcza w przypadku aktywnych stanów zapalnych. 

Brązowa butelka z czarną zakrętką i czarno-zieloną etykietą z napisem olej ze słodkich migdałów.

Cera sucha i zniszczona - najlepsze składniki na maseczkę 

Jeżeli nasza cera jest sucha i zniszczona, najprawdopodobniej mocno się łuszczy. Może być także szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Nie zdziwmy się również, jeśli wyjątkowo szybko pojawią się na niej pierwsze zmarszczki. Dobra informacja jest taka, że pomóc może nam maseczka na twarz nawilżająca. Można przygotować ją w bardzo prosty sposób, korzystając ze stosunkowo niedrogich i ogólnodostępnych składników. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie dobroczynnych właściwości składnika, jakim jest spirulina. Ta alga charakteryzuje się wysoką zawartością cennych witamin i minerałów, które odżywiają i regenerują naskórek. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak zrobić maseczkę na twarz, która jest sucha i zniszczona, zmieszajmy łyżeczkę spiruliny z gęstym jogurtem, na przykład greckim. Warto dodać do takiej mieszanki parę kropel odżywczego oleju arganowego, jak również łyżeczkę glinki różowej, która słynie z działania kojącego. Jeśli konsystencja maseczki będzie zbyt gęsta, można rozcieńczyć ją hydrolatem z róży damasceńskiej. Doskonale, jeśli maseczka będzie znajdowała się na twarzy przez minimum kwadrans. 

Cerą wrażliwa i skłonna do podrażnień - domowe maseczki na twarz 

Być może nasza skóra jest wrażliwa i skłonna do podrażnień. W takim przypadku domowa maseczka na twarz również może pomóc. Jej składniki muszą być jednak dobrane ze szczególną starannością. Dobrym pomysłem mogą okazać się maseczki na twarz kosmetyczne bazujące na glince różowej. Charakteryzuje ją łagodne działanie oczyszczające, dlatego nie spowoduje podrażnień. Poza tym, posiada ona zdolność do wzmacniania kruchych ścian naczyń krwionośnych. Zapobiega ich pękaniu, przez co na skórze twarzy nie pojawia się silny rumień. W celu wykonania kojącej maseczki do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień, zaleca się wymieszanie glinki z hydrolatem z kocanki włoskiej bądź z hydrolatem z kwiatów lipy.

Dobrym pomysłem będzie wzbogacenie mikstury o dodatek paru kropel oleju z pestek malin. Posiada on działanie ochronne, a także wzmacniające. Ważne jest nie tylko to, aby wiedzieć jak zrobić maseczkę na twarz wrażliwą, ale również to, aby zadbać o systematyczność. Wydaje się, że optymalnie będzie nakładać ją na skórę przynajmniej raz w przeciągu tygodnia. Jeśli glinka zacznie zasychać, powodując dyskomfort, dobrym pomysłem będzie zwilżenie jej hydrolatem. W przeciwnym razie, skóra po zmyciu maski może zdradzać pewne oznaki podrażnienia bądź zaczerwienienia. Najlepiej w tej roli sprawdzi się hydrolat w sprayu. 

Zdjęcie przedstawia brązową butelkę z białą etykietą z napisem olejek eteryczny grejpfrutowy.

Składniki do maseczek na rozszerzone pory i zmęczoną cerę

Jeżeli naszym problemem jest poszarzała, zmęczona cera z rozszerzonymi porami, warto postawić na domowe maseczki na twarz oczyszczające. Ich bazę mogą stanowić różne glinki, ale najbardziej godne polecenia będą glinka błękitna oraz glinka zielona. Słyną z właściwości oczyszczających, a na dodatek są w stanie regulować pracę gruczołów łojowych. Jeśli mamy problem z nadmiarem sebum, wymienione glinki na pewno sobie z tym poradzą. Jako dodatek do nich można wykorzystać olej ze słodkich migdałów, hydrolat oczarowy oraz olejek eteryczny grejpfrutowy. Ostatni z wymienionych półproduktów kosmetycznych posiada działanie zwężające pory oraz odświeżające. Dzięki systematycznemu stosowaniu maseczki na zmęczoną cerę, odzyska ona zdrowy blask i jednolity koloryt. W celu uzyskania optymalnych rezultatów, domowe maseczki na twarz powinny być wykonywane przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia. 

Jakie naturalne składniki wybrać do maseczek na twarz dla cery dojrzałej?

Jeśli interesują nas domowe maseczki na twarz odmładzające, postawmy na przykład na te na bazie glinki żółtej. Charakteryzuje ją wysoka zawartość cennego żelaza, które może w wyjątkowo korzystny sposób wpływać na cerę dojrzałą. Glinkę dobrze byłoby zmieszać z wodą destylowaną bądź z hydrolatem z róży stulistnej, który słynie z działania nawilżającego. Im lepiej odżywiona cera, tym mniej widoczne są na niej oznaki starzenia. Do maski warto dodać także parę kropel oleju z pestek moreli, który zapobiegnie przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek. Dobrze byłoby też wzbogacić ją o dodatek olejku eterycznego z neroli.

Alternatywą dla masek glinkowych dedykowanych cerze dojrzałej mogą być maseczki kosmetyczne na bazie banana. Jest to owoc bogaty w cenne składniki mineralne oraz witaminy. Mowa tu chociażby o witaminie B6 oraz o witaminie C. W celu przygotowania maseczki wystarczy rozgnieść dojrzałego banana, dodać do niego płaską łyżeczkę naturalnego miodu oraz odrobinę świeżo wyciśniętego soku cytrynowego. Maska powinna zostać nałożona na skórę na mniej więcej kwadrans. Po upływie tego czasu należy ją zmyć, najlepiej chłodną wodą. Zabieg należy powtarzać regularnie, mniej więcej co tydzień lub dwa. Doskonale, jeśli maska bananowa będzie stosowana zamiennie z maseczką na bazie glinki. Pozwoli to zarówno na odżywienie skóry, jak i na oczyszczenie porów, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium