Hydrolat - co to jest? 

Hydrolat to inaczej woda kwiatowa lub roślinna. Powstaje on w procesie tworzenia olejków eterycznych, podczas destylacji parą wodną różnych części roślin. Po oddzieleniu od olejku, woda zawiera części kwiatów czy roślin oraz niewielkie ilości olejku. Hydrolaty działają podobnie do olejków, ale delikatniej. Można je więc stosować nawet przy delikatnych czy alergicznych skórach lub do pielęgnacji bardziej delikatnych okolic, na przykład oczu. Hydrolaty mają też delikatniejsze zapachy niż olejki eteryczne, zawierające je kosmetyki będą miały więc subtelniejszy aromat. 

 

Dlaczego warto kupić hydrolat? 

Hydrolaty możesz wykorzystać bezpośrednio na skórę albo zastosować jako bazę kosmetyku. Świetnie sprawdzają się przy tworzeniu domowych kosmetyków do demakijażu, jako składniki toników, lekkich kremów, balsamów do ciała, masek do twarzy czy tych do włosów. Na pewno docenisz ich działanie, jeśli masz delikatną, skłonną do podrażnień skórę albo nie lubisz kosmetyków o silnych dominujących zapachach.

 

Jakie są rodzaje hydrolatów? 

Hydrolaty mogą powstawać z większości roślin. Mogą mieć działanie kojące, regenerujące, nawilżające, zmniejszające niedoskonałości czy wzmacniające włosy. Oto kilka hydrolatów, które mogą Ci się spodobać i które pomogą Ci lepiej zadbać skórę.

  • Hydrolat z opuncji figowej - ten hydrolat ma bardzo dobre właściwości tonizujące oraz oczyszczające, a jednocześnie bardzo dobrze łagodzi podrażnienia. Dlatego warto stosować go do kosmetyków do demakijażu, mgiełek czy toników.
    Przy problemach z przetłuszczaniem się skóry czy trądzikiem, można użyć też hydrolat o silniejszym działaniu przeciwzapalnym, taki jak hydrolat z oczarowca wirginijskiego czy mięty pieprzowej. W przypadku delikatnej i suchej skóry, do kosmetyków do demakijażu i tonizacji twarzy lepiej użyć hydrolat z róży damasceńskiej.
  • Hydrolat lawendowy - ma silne działanie antyseptyczne, ściągające i tonizujące. Można go więc stosować do kosmetyków do twarzy o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym, do płynów do higieny intymnej, a także do produktów do skóry głowy wzmacniających włosy czy do kosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym.
  • Hydrolat nagietkowy - ma silne działanie przeciwzapalne oraz kojące. Zmniejsza stany zapalne skóry, a jednocześnie koi ją po podrażnieniach, w tym po poparzeniach słonecznych czy ukąszeniach owadów. Hydrolaty z nagietka warto więc stosować do wszystkich kosmetyków łagodzących.
  • Hydrolat geraniowy - działa przeciwzapalnie, oczyszczająco, pobudza mikrokrążenie oraz wzmacnia naczynka. Dlatego jest hydrolatem polecanym zarówno do kosmetyków do cer problemowych, jak i naczyniowych. Może być używany do tworzenia toników, płynów micelarnych czy kremów do cery naczyniowej.
  • Hydrolat z kwiatu pomarańczy - jest polecany skórom tłustym czy trądzikowym, bo ma bardzo dobre właściwości antybakteryjne, ściągające i tonizujące. Możesz go użyć zarówno do tworzenia toników, jak też jako składnik peelingów
    czy maseczek do skóry problemowych.
  • Hydrolat z czarnej porzeczki - ma działanie antyoksydacyjne, a więc spowalnia starzenie spowodowane czynnikami środowiskowymi. Do tego rozjaśnia i wyrównuje kolor skóry. Ma też właściwości antybakteryjne. Dzięki tym wszystkim działaniom świetnie sprawdza się jako składnik kosmetyków do cer problemowych, zwłaszcza ze skłonnościami do przebarwień.
  • Hydrolat z aloesu - aloes jest znany ze swoich silnych właściwości łagodzących. Jest idealnym składnikiem na poparzenia, pogryzienia czy wszelkie inne podrażnienia skóry. Do tego wygładza zmarszczki i silnie nawilża skórę. Hydrolaty aloesowe można więc dodawać do kosmetyków do pielęgnacji skóry na co dzień, jak i tych typu SOS. To idealny hydrolat do kosmetyków na urlop, zwłaszcza ten spędzany w tropikach lub na silnym słońcu czy wietrze.

 

Ile kosztują hydrolaty?

Hydrolaty przeważnie możesz kupić w pojemności ok. 100 ml, a ich cena wynosi wtedy kilkanaście złotych. Cena hydrolatu może rosnąć, gdy pochodzi on z trudno dostępnych składników, roślin z upraw ekologicznych lub gdy zdecydujesz się na hydrolat w formie bardziej stężonej lub zagęszczonej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium