
Kolagen roślinny - alternatywa dla wegańskiej pielęgnacji skóry
Kolagen roślinny jest świetnym sposobem na zadbanie o swoją skórę, jeśli z różnych powodów nie jest się zainteresowanym produktami pochodzenia zwierzęcego. W poniższym artykule zostanie przedstawiona charakterystyka oraz zastosowanie produktu. Poruszone zostaną także wybrane produkty zawierające kolagen roślinny, jego porównanie z kolagenami zwierzęcymi oraz bezpieczeństwo dla skóry.
Zobacz także artykuł: Kolagen z elastyną
Czym jest kolagen roślinny i jakie ma zastosowanie w kosmetyce?
Kolagen pochodzenia roślinnego stanowi odpowiedź na wyzwania diet nieuwzględniających spożywania mięsa. Weganie i wegetarianie narażeni są na niedobór kolagenu, toteż niezbędna staje się jego suplementacja. "Naturalny" kolagen pochodzi z produktów zwierzęcych, zatem nie ma innej możliwości, by osoby na dietach bezmięsnych mogły go dostarczać do organizmu. Podobnie w grę nie wchodzą suplementy nieoznaczone w wyraźny sposób jako wegańskie. Tego rodzaju produkty przygotowywane są bowiem z kości i ścięgien zwierząt, a często także z rybich łusek.
Kolagen roślinny spełnia w ciele dokładnie taką samą funkcję, jak jego odpowiednik pochodzenia zwierzęcego. Stanowi on ponad siedemdziesiąt procent ogólnego składu skóry. Jest on białkiem fibrylarnym, to jest tworzącym włókna. W kosmetyce kolagen pochodzenia roślinnego przybiera dwa zasadnicze warianty. Jednym z nich są tak zwane pseudo-kolageny, to jest produkty naśladujące działanie kolagenu, jednak równocześnie nim niebędące.
Jak działa kolagen roślinny na skórę i jakie ma właściwości pielęgnacyjne?
Wspomniano już, że kolagen przybiera zazwyczaj formę włókien. Cechuje je bardzo wysoka wytrzymałość mechaniczna i to właśnie z niej wynika biochemiczne znaczenie kolagenu. Kolagen naturalny przede wszystkim działa jako swego rodzaju "szkielet" dla komórek, spajając je. Im mocniejsze spojenie, tym jędrniejsza skóra. Kolagen na skórę obejmuje typ I oraz typ III omawianego białka. Ich rolą jest wygładzenie twarzy czy ujędrnienie skóry. Kolagen typu III nie jest to kolagen na skórę - działa on przede wszystkim na stawy, nie mieści się on więc w zakresie tematycznym niniejszego artykułu.
Jednak kolagen naturalny nie jest produktem do zastosowań wyłącznie estetycznych. Jak wiele innych białek fibrylarnych, odgrywa on dużą rolę w procesach regeneracyjnych tworzonych przez siebie tkanek. Z tego powodu kolagen pochodzenia roślinnego bywa polecany osobom borykającym się z bliznami, rozstępami czy innymi urazami mechanicznymi swojej skóry. Kolejnym z zastosowań pielęgnacyjnych kolagenu jest ograniczanie skutków procesu starzenia się ciała. Wraz z jego postępowaniem, włókna kolagenu nieuchronnie stają się słabsze. By spowolnić progresję czasu, można zastosować kolagen na skórę. Pozwoli on do pewnego stopnia odtworzyć dawną siłę włókien.
Osobnym produktem jest kolagen roślinny na włosy. Kolagen bowiem jest białkiem budulcowym nie tylko skóry, lecz także włosów, paznokci czy nawet naszych kości. W takim przypadku jest on stosowany, gdy włosy stają suche, łamliwe i zniszczone. Innym zastosowaniem jest walka z wypadaniem włosów. Te często wypadają, ponieważ z powodu niedoboru budulca nie są w stanie wytworzyć odpowiedniej jakości cebulek. Mogą także nie być w stanie w ogóle odrosnąć, co także jest konsekwencją braku "materiałów budowlanych".
Jakie produkty kosmetyczne zawierają kolagen roślinny i jakie efekty można uzyskać po ich stosowaniu?
Popularnym wyborem osób chcących zastosować kolagen roślinny są kremy. Pozwalają one skierować kolagen tam, gdzie jest on potencjalnie najpotrzebniejszy. Rozłożony na mniejsze aminokwasy kolagen wchłania się w skórę. Następnie nasze ciało może przetworzyć go na bardziej złożone formy, ujędrniając skórę czy regenerując urazy. Innymi formami kolagenu podawanymi miejscowo są spraye oraz maski.
Kolagen roślinny można spotkać także w tabletkach. Trudno jednak powiedzieć, by był to kolagen na skórę czy kolagen roślinny na włosy. Po połknięciu tabletka trafia do układu pokarmowego. Tam jest ona rozkładana, a pozyskane składniki są lokowane w organizmie wedle uznania ciało. Białko zostanie skierowane tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Nie zaś tam, gdzie byśmy tego chcieli. Oczywiście nie oznacza to, że taka forma kolagenu jest gorsza. Przeciwnie, suplementacja tabletkami pozwoli uzupełnić także te niedobory, istnienia których nie było się w ogóle świadomym.
Na rynku można napotkać także zastrzyki z kolagenem. Podskórne podanie takiego preparatu może zmaksymalizować kolagen efekty. Jednak jest to kwestia indywidualnej preferencji. Część osób może nie chcieć towarzyszących iniekcji doznań. W wybranych przypadkach (np. hemofilii) przerywanie ciągłości tkanki skórnej jest wręcz zabronione.
Jak kolagen roślinny porównuje się do kolagenu zwierzęcego pod względem skuteczności w pielęgnacji skóry?
Kolagen naturalny i kolagen roślinny wytwarzane są ze zgoła różnych substancji. Pierwszy - z kości, ścięgien czy też łusek. Drugi - z różnego rodzaju mieszanek roślinnych. Różne pochodzenie może wzbudzać pytanie - jak wygląda porównanie skuteczności obydwu preparatów? Zacznijmy od porównania kolagenów roślinnych z rybimi. Te drugie zawierają hydroksyprolinę, czyli aminokwas niezbędny ciału do wytworzenia kolagenu. Na całe szczęście ten sam aminokwas o podobnej wchłanialności można uzyskać także z alg. Wybierając algi jako jej źródło, dobrą praktyką będzie uzupełnienie jej suplementacją dużych dawek kwasu askorbinowego (tak zwanej witaminy C). Ona także jest używana przez organizm do wytwarzania dużych ilości kolagenu.
Kolagen efekty mogą porównywalne, jeśli postawi się na ekstensynę. Jest to białko pochodzenia roślinnego, pozyskiwane głównie z marchwi. Co ważne, pod względem budowy i właściwości bardzo mocno przypomina kolagen zwierzęcy. W związku z tym zaoferuje porównywalne korzyści zdrowotne, przy jednoczesnym zachowaniu wierności wegetarianizmowi czy też weganizmowi. Co więcej, może on być tańszy od zwierzęcego - hodowla marchwi powinna być przecież tańsza od przemysłowej hodowli zwierząt, które następnie zostaną przerobione na suplement kolagenu.
Czy kolagen roślinny jest bezpieczny dla skóry?
Jak najbardziej! Kluczowe jest jednak sprawdzenie, czy dany produkt zaliczył różnego rodzaju wymagające testy laboratoryjne. W ten sposób ma się gwarancję, że został on dopuszczony na rynek nie bez powodu. Ponadto warto celować w produkty obecne na rynku od lat i pochodzące od równie wiekowych producentów. Sprawdzone produkty renomowanych firm nie mogą zrobić krzywdy. Jak okazano w poprzednim nagłówku, niektóre białka wegańskie są do złudzenia podobne do kolagenu zwierzęcego. A skoro kolagen zwierzęcy jest bezpieczny, to i kolagen roślinny będzie porównywalnie bezpieczny.
Co więcej, bardziej niebezpieczny będzie brak kolagenu roślinnego. Popularną przypadłością wśród osób niekorzystających z suplementów kolagenu jest stawanie się "młodym starcem", łamliwość włosów, skóry, czy paznokci. Dlatego nie istnieją przeciwwskazania do używania kolagenu roślinnego.