Naturalne konserwanty do zastosowań kosmetycznych
Konserwant to niezbędny składnik każdego kosmetyku (również naturalnego), który przedłuża jego trwałość, zabezpiecza przed działaniem szkodliwych mikroorganizmów lub przeciwdziała utlenieniu. Dobrze „zakonserwowany” kosmetyk może być z powodzeniem stosowany przez wiele miesięcy – bez ryzyka, że w trakcie użytkowania stanie się pożywką dla bakterii lub grzybów.
Czym wyróżniają się naturalne konserwanty?
Na słowo "konserwanty" wiele osób reaguje negatywnie. Kojarzą się one ze sztucznymi składnikami dodawanymi do kosmetyków, które mogą podrażniać, alergizować. Z drugiej strony, kosmetyk pozbawiony konserwantów będzie się psuć, może być podatny na wpływ drobnoustrojów chorobotwórczych i szybko przestanie spełniać swoją funkcję.
Rozwiązaniem są konserwanty naturalne. Zabezpieczą one skutecznie kosmetyk przed rozkładem, który wywołują na przykład bakterie lub grzyby oraz przed wytwarzaniem w kosmetyku substancji, które mogłyby być toksyczne lub zwyczajnie szkodliwe.
Naturalne konserwanty wyróżniają się tym, że są substancjami zaczerpniętymi wprost z natury. Nie pociągają za sobą wprowadzania do produktu chemii, a ponadto często wykazują dodatkowe, pozytywne właściwości. Do takich środków konserwujących należą między innymi witaminy, olejki eteryczne, ekstrakty z pestek czy ziół. Mają one działanie antyoksydacyjne (biorą też udział w walce z wolnymi rodnikami) oraz powstrzymują formuły przed jełczeniem.
Do czego warto kupić naturalne konserwanty?
Naturalne konserwanty warto kupić, ponieważ nie ma możliwości zabezpieczenia kosmetyku przed wpływem czynników zewnętrznych. Najczęściej kosmetyki trzymamy w łazience, gdzie jest pewien stopień wilgotności. Formuły w słoiczkach są w szczególny sposób narażone na kontakt z drobnoustrojami, ponieważ nabieramy kosmetyk palcem. Do buteleczek przykładamy wacik. Dlatego też, konieczne jest stosowanie konserwantów, które zabezpieczą produkt. Działa to na naszą korzyść, bowiem kosmetyk "zanieczyszczony" może nam tylko zaszkodzić.
Jak stosować naturalne konserwanty?
Naturalne konserwanty mogą mieć słabsze działanie niż te sztuczne. Dlatego też należy mieć na uwadze, iż trzeba dodać ich więcej do danego produktu, tak aby zabezpieczały go w wystarczający sposób. Często też stosuje się je w kombinacjach, aby spotęgować efekt ich działania.
Warto wiedzieć, że w kosmetykach wolno stosować tylko te konserwanty, które wymieniono w Załączniku V do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nr 1223/2009 z dn. 30 listopada 2009 r., dotyczącego produktów kosmetycznych. Dokument ma odniesienie również wobec konserwantów naturalnych, chociaż ich lista jest zawężona. Dopuszcza się do użycia produkty takie jak alkohol etylowy, kwas salicylowy czy sorbinian potasu, które mimo chemicznie brzmiących nazw, są środkami konserwującymi kosmetyki w naturalny sposób.
Kosmetyki uznane przez wytwórcę za naturalne powinny mieć certyfikat - EcoCert czy Cosmebio. Jeśli chcemy w naszym kosmetyku zastosować konserwant, który kupujemy jako półprodukt, warto wybierać te substancje, które również są certyfikowane. Dzięki temu, zapewnimy sobie bezpieczeństwo stosowania.
Oczywiście pamiętać należy, że tak jak uczulają nas pokarmy, które przecież również są owocami Matki Natury, tak samo alergię mogą wywołać kosmetyki bazujące na półproduktach naturalnych. Dlatego też konieczne jest ostrożne testowanie formuł, szczególnie na skórze wrażliwej, atopowej lub skłonnej do alergii. Naturalne konserwanty w kosmetykach należy też stosować w odpowiednich ilościach. Zbyt duże stężenie substancji może wywołać podrażnienia.
Warto też mieć na uwadze czas, na jaki dane konserwanty zabezpieczają konkretne kosmetyki i nie używać ich po upływie tego terminu.
Jaki jest koszt naturalnych konserwantów?
Koszt naturalnych konserwantów zależy od konkretnego produktu. Na przykład 30 ml konserwantu ekologicznego z rzodkiewki kupimy za 22 złote. Nie tylko ochroni on kosmetyk przed niektórymi szczepami bakterii, ale także zadziała pielęgnująco i antyseptycznie na skórę. W swoim składzie nie zawiera związków siarki i alkoholu.
Z kolei za 30 ml Hinoline (naturalny hinokitiol) zapłacimy około 71 złotych. Ta substancja wykazuje szersze spektrum działania. Nie tylko konserwuje kosmetyk, ale również działa przeciwzmarszczkowo. Ma także działanie przeciwzapalne. Występujący w konserwancie kwas lewulinowy transportuje składniki w głąb skóry, dzięki czemu odżywia jej najgłębsze warstwy. Konserwant wykazuje działanie antygrzybicze, antybakteryjne.
Właściwości naturalnych konserwantów
Oferowane w sklepie esent.pl konserwanty znacznie różnią się od tych, które można znaleźć w składzie większości kosmetyków drogeryjnych. Są pozyskiwane wyłącznie z naturalnych surowców, posiadają odpowiednie certyfikaty, nie wywołują podrażnień czy alergii. Konserwanty roślinne są skuteczne i bezpieczne w użytkowaniu.
Co więcej, w odróżnieniu od sztucznych konserwantów, dodatkowo nawilżają skórę i działają antyseptycznie. Wśród najpopularniejszych naturalnych preparatów tego typu wymienić należy konserwant DHA BA oraz popularny konserwant ekologiczny z rzodkiewki.
Konserwanty – zastosowanie
Konserwanty dostępne w naszym sklepie mogą konserwować różnego typu wyroby kosmetyczne – kremy, sera, toniki, szampony i odżywki do włosów, peelingi, balsamy do ciała, mleczka do opalania i wiele więcej.
Oleje oraz masła pielęgnacyjne również należy zakonserwować. W tym celu warto sięgnąć po witaminę E, która skutecznie zabezpieczy kosmetyk przed zepsuciem. Konserwanty pochodzenia naturalnego są niezbędnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju wyrobów kosmetycznych.