
Olejowanie włosów – na czym polega i jaki olej wybrać?
Z cennych właściwości olejów dla pielęgnacji włosów korzystano już w starożytności. Obecnie olejowanie włosów stało się popularnym zabiegiem poprawiającym ich kondycję i wygląd. Jeśli chcesz zadbać o włosy w bezpieczny i naturalny sposób, odżywcze olejki z pewnością Ci w tym pomogą. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto wybierać wysokiej jakości nierafinowane oleje tłoczone na zimno. Istotną kwestią jest dobór właściwego oleju dla danego rodzaju włosów.
Na czym polega zabieg olejowania włosów na mokro?
Olejowanie włosów na mokro jest szczególnie zalecane dla włosów suchych, mocno zniszczonych i wymagających intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Metoda polega na nałożeniu wybranego olejku na wilgotne włosy. Woda pozwala szybciej i łatwiej przeniknąć odżywczym substancjom w głąb łodygi włosa. Aby wzmocnić działanie zabiegu, można przed nałożeniem oleju zwilżyć włosy naparem z leczniczych ziół lub zastosować żel z aloesu. Doskonałe efekty zapewnia użycie wody ryżowej lub wybranego hydrolatu kwiatowego. Po nałożeniu olejku na włosy zawiń je starannie w folię a następnie w ciepły ręcznik. Taki kompres pozostaw na włosach na 30-60 minut. Po upływie zaleconego czasu, zmyj olejek przy pomocy łagodnego szamponu (bez SLS).
Olejowanie włosów na sucho – o czym warto wiedzieć?
Najprostszą metodą olejowania włosów jest olejowanie na sucho. Wystarczy, że wetrzesz wybrany olejek w suche kosmyki. Powinno się robić to starannie, wybierając cienkie pasma włosów i kolejno rozprowadzać na nich olej. Aby wzmocnić działanie zabiegu, warto ogrzać olej w dłoniach przed nałożeniem na włosy. Pamiętaj, że w przypadku olejku więcej nie oznacza lepiej. Do przeprowadzenia skutecznego zabiegu pielęgnacyjnego wystarczy 1-5 ml olejku. Po nałożeniu substancji na włosy najlepiej zabezpieczyć je folią i zawinąć w ręcznik na minimum 30 minut. Doskonałe efekty przynosi pozostawienie olejku na włosach na całą noc. Dobrą metodą usunięcia olejku jest jego emulgowanie przy pomocy maski do włosów. Użycie tego kosmetyku dodatkowo wzmacnia działanie pielęgnacyjne. Przed i po nałożeniu olejku nie zapomnij starannie rozczesać włosów.
Jak wybrać olejek najlepszy dla swoich włosów?
Wybór odpowiedniego rodzaju oleju do pielęgnacji włosów nie jest łatwą sprawą. Niewłaściwie dobrany olejek może być powodem braku oczekiwanych efektów olejowania. Podstawową sprawą jest określenie stopnia porowatości swoich włosów. Strukturę włosów można zbadać pod mikroskopem u specjalisty - trychologa. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz przyjąć, że włosy gładkie, lśniące i dobrze odżywione są niskoporowate, a włosy suche i mocno zniszczone zaliczają się do wysokoporowatych. Stan pośredni określa się jako włosy średnioporowate. W zależności od stopnia rozchylenia łusek włosowych dobiera się właściwy olej do pielęgnacji. Włosy niskoporowate wymagają zastosowania olejku o drobnych cząsteczkach (nasycone kwasy tłuszczowe) a do wysokoporowatych są w stanie wniknąć składniki aktywne z olejów wielkocząsteczkowych (wielonienasycone kwasy tłuszczowe). Dla silnie zniszczonych, porowatych włosów najlepszymi olejkami są rycynowy, sojowy, z wiesiołka, z kukurydzy, z awokado, z pszenicy czy konopny. Gładkie niskoporowate włosy optymalnie tolerują olejki kokosowy, palmowy, lniany, słonecznikowy czy masło shea. Do pielęgnacji włosów średnioporowatych wybierz olej z orzechów makadamia, sezamowy, migdałowy, abisyński. Podczas doboru olejków możesz poeksperymentować w poszukiwaniu tego, który będzie najbardziej odpowiadał Twoim włosom. Często dobrze sprawdzają się mieszanki kilku olejków. Warto wiedzieć, że olej rycynowy dobrze sprawdza się przy każdym typie włosów i wpływa pozytywnie na tempo wzrostu oraz zapobiega rozdwajaniu końcówek. Chętnie wybierany olejek arganowy wyróżnia się dużą uniwersalnością i efektywnie pielęgnuje włosy o różnych stopniach porowatości. Olej makadamia doskonale sprawdzi się do włosów farbowanych, gdyż skutecznie chroni ich kolor i połysk. Do olejków pasujących dla większości rodzajów włosów zalicza się olej migdałowy.
https://esent.pl/pl/p/Olej-z-Kielkow-Pszenicy-50-ml-nierafinowany/439
https://esent.pl/pl/p/Olej-Konopny-nierafinowany%2C-tloczony-na-zimno%2C-20-ml/231