Jak stosować skwalan?
Jak stosować skwalan?

Jak stosować skwalan?

Kosmetyki pozyskiwane z naturalnych surowców wciąż podbijają rynek produktów służących urodzie. Wiele osób dba nie tylko o to, by zakupiony preparat wykazywał skuteczne działanie pielęgnacyjne, lecz również był pozyskiwany w sposób bezpieczny dla środowiska i nie zawierał szkodliwych związków chemicznych. Wszystkie te wymagania spełnia skwalan. Substancja ta zyskuje coraz większą popularność ze względu na naturalne pochodzenie, bezpieczeństwo stosowania oraz unikalne właściwości kosmetyczne.

Co to jest skwalan i jak się go pozyskuje?

W przyrodzie w naturalnej formie pospolicie występuje skwalen – węglowodór alifatyczny nienasycony o działaniu przeciwnowotworowym, antyoksydacyjnym i przeciwstarzeniowym. Jego pochodną, powstałą dzięki wysyceniu wiązań chemicznych jest skwalan, który charakteryzuje się większą stabilnością chemiczną cząsteczki. Obecnie skwalan pozyskuje się najczęściej z oliwy lub trzciny cukrowej. Ciekawostką jest to, że niegdyś do jego wytworzenia używano wątroby rekina (łac. squalus – jeden z rodzajów rekinów). W warunkach naturalnych skwalan jest oleistą bezbarwną cieczą pozbawioną zapachu.

Właściwości pielęgnacyjne skwalanu

Skwalan wykazuje mnóstwo korzystnych dla urody właściwości, jednocześnie jest produktem hypoalergicznym, doskonale tolerowanym przez skórę i błony śluzowe. Skutecznie chroni skórę przed działaniem niesprzyjających czynników środowiskowych. Wykazuje wyjątkowe właściwości nawilżające. Cząsteczki skwalanu ułatwiają wnikanie do skóry składników odżywczych i witamin, dlatego substancja ta stanowi cenny dodatek do kremów, mleczek, balsamów i serum. Stosując skwalan można w znaczny sposób ograniczyć efekty starzenia skóry, gdyż jedną z jego funkcji jest ochrona przed uszkadzającymi komórki wolnymi rodnikami. Produkcja kolagenu ma zasadnicze znaczenie dla zachowania jędrnego ciała przez długie lata. Skwalan stymuluje syntezę tych ważnych dla młodego wyglądu włókien.

https://esent.pl/pl/p/Skwalan-z-Trzciny-Cukrowej-50-ml./644

W sposób używać skwalan?

Skwalan można używać w czystej postaci poprzez aplikację bezpośrednio na oczyszczoną skórę twarzy. Doskonale sprawdza się jako emolient w domowej produkcji kosmetyków. Jego niewątpliwą zaletą jest brak pozostawiania tłustego filmu na skórze. W formułach kosmetycznych skwalan może jednocześnie pełnić funkcję substancji aktywnej, ze względu na pielęgnacyjne właściwości oraz pomocniczej, dzięki zdolności transportu cennych substancji w głąb skóry. Doskonałymi prostym pomysłem jest dodawanie kilku kropli skwalanu do ulubionego kremu czy balsamu, by zwiększyć ich skuteczność.

https://esent.pl/pl/p/Skwalan-z-Oliwek-100-ml.-Hiszpania/680

Skwalan na włosy i paznokcie

Warto pamiętać, że cenne właściwości skwalanu można wykorzystać nie tylko do pielęgnacji skóry, lecz również włosów i paznokci. Ta naturalna substancja świetnie sprawdzi się w roli olejku do wcierania w  płytkę paznokciową. Regularnie stosowana zapewni paznokciom wytrzymałość, elastyczność i zdrowy wygląd. Zadba również o optymalne nawilżenie skórek. Skwalan używany w postaci maski na włosy chroni kosmyki przed działaniem wysokich temperatur podczas modelowania, nadaje połysk i regeneruje mikrouszkodzenia struktury łodygi włosa. Warto dodać parę kropli skwalanu do nakładanej na włosy odżywki, by poprawić wchłanialność zawartych w niej aktywnych substancji.

Dla jakiej skóry stosować skwalan?

Skwalan doskonale sprawdzi się w pielęgnacji zarówno skóry młodej, jak i dojrzałej. Jego stosowanie szczególnie korzystnie wpływa na przesuszoną, skłonną do podrażnień cerę. Skwalan jest substancją, której nieduże ilości naturalnie wytwarza ludzki organizm, dlatego nadaje się do zabiegów pielęgnacyjnych dla osób ze skłonnościami do uczuleń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium