Promienie UV – dlaczego warto chronić skórę przed słońcem?
Promienie UV – dlaczego warto chronić skórę przed słońcem?

Promienie UV – dlaczego warto chronić skórę przed słońcem?

Ciepłe miesiące letnie zachęcają do zwiększenia aktywności w plenerze. Wiele osób korzysta z urlopu, by wyjechać w góry czy odpocząć nad wodą. Poprzez dłuższe przebywanie na świeżym powietrzu, zwiększa się ekspozycja na słońce. Opalenizna uchodzi niemal za symbol udanego wakacyjnego wypoczynku. Miłośnicy kąpieli słonecznych powinni jednak pamiętać, że gwiazda dzięki której możliwe jest życie na naszej Planecie może szkodliwie wpływać na zdrowie. O tym, że skórę powinno chronić się przed nadmiarem promieniowania słonecznego większość z nas wie. Wyjaśniamy, dlaczego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie skóry podczas przebywania na słońcu. 

Czym jest promieniowanie słoneczne?

Najbliższa nam gwiazda emituje promieniowanie elektromagnetyczne powstałe w wyniku przemian termojądrowych zachodzących na jej powierzchni. Ze względu na długość fal można podzielić je na pasma: światła widzialnego, ultrafioletu oraz podczerwieni. W spektrum promieniowania UV ( ultrafioletu ) można wyróżnić typy UVA, UVB oraz UVC. Większość docierających do nas fal to promieniowanie UVA. Jest ono mocno przenikliwe, dlatego bez trudu przedostaje się poprzez warstwę chmur i przechodzi przez naskórek w głąb tkanek, gdzie może powodować patologiczne zmiany. Za letnią opaleniznę odpowiada w głównej mierze promieniowanie UVB, którego emisja zwiększa się latem w bezchmurne dni. Nie jest ono tak przenikliwe jak promieniowanie UVA, dlatego chmury stanowią dla niego pewną barierę. To właśnie ten typ promieniowania odpowiedzialny jest za poparzenia słoneczne i może prowadzić do zmian nowotworowych.

https://esent.pl/olejzesmoczegoowocu20ml 

W jaki sposób nadmierna ekspozycja na słońce wpływa na zdrowie?

Promieniowanie słoneczne nie jest wyłącznie szkodliwe dla zdrowia. Z pomocą słońca organizm stymulowany jest do produkcji niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania witaminy D3. Opalanie pomaga łagodzić objawy trądziku czy atopowego zapalenia skóry. Promienie słońca wpływają na poprawę nastroju poprzez regulację melatoniny. Przebywanie w słoneczny dzień w plenerze pomaga chronić się przed złym samopoczuciem i stanami depresyjnymi. Niestety ekspozycja na promieniowanie UV może także bardzo nam zaszkodzić. Nadmierna dawka promieniowania UV prowadzi do parzeń słonecznych, wywołuje reakcje fotoalergiczne, sprzyja pojawianiu się dużej liczby pieprzyków melaninowych oraz prowadzi do uszkodzeń drobnych naczyń krwionośnych skóry. Najgroźniejszym skutkiem nadmiaru słońca są nowotwory skóry, m.in. czerniak. Promieniowanie słoneczne przenika tkanki i prowadzi do zmian w DNA komórek. Takie mutacje mogą stać się początkiem nowotworzenia.

https://esent.pl/pl/p/Olej-z-Pestek-Malin-20-ml-nierafinowany/149

Czy nadmiar słońca szkodzi urodzie?

Oprócz szkodliwego wpływu nadmiaru słońca na zdrowie, warto wspomnieć o jego działaniu na wygląd skóry. Przyspieszone starzenie skóry wywołane promieniowaniem UV nazywane jest fotostarzeniem. Zjawisko to dotyczy zarówno zbyt dużej ekspozycji na słońce, jak i nadmiernego korzystania z solarium. Jego objawami są suchość i utrata jędrności skóry, pojawianie się głębokich zmarszczek, powstawanie zaskórniaków i pogrubienie naskórka oraz liczne popękane naczynka włosowate. Promieniowanie UV powoduje zaburzenie syntezy włókien kolagenu i elastyny, które odpowiadają za utrzymanie napięcia skóry i jej młody wygląd. Nieestetycznym skutkiem nadmiaru słońca są przebarwienia spowodowane nadmiarem produkcji melaniny oraz liczne pojawianie się znamion i pieprzyków. 

Czym zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem UV?

Nadmierna ekspozycja na słońce wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia oraz powstawaniem problemów związanych z urodą, dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Powinniśmy rozważnie podchodzić do kąpieli słonecznych i unikać zbyt długiego opalania się. Podczas przebywania na świeżym powietrzu nawet w pochmurny dzień pamiętajmy, że dociera do nas promieniowanie UVA, którego emisja jest stała niezależnie od pory roku i zachmurzenia. Z tego względu ochrona przed nadmiarem UV powinna towarzyszyć nam przez cały rok. Doskonale sprawdzą się w tym celu oleje nierafinowane. Zawierają w sobie naturalne filtry UV, które pomagają zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem słonecznym. Szczególnie godne polecenia są olej z pestek malin, marchwi, smoczego owocu oraz kiełków pszenicy, gdyż zawierają szczególnie mocne filtry. Świetnym naturalnym kosmetykiem na słońce jest masło shea, które doskonale odżywia i nawilża skórę. Warto także zadbać o dietę bogatą w antyoksydanty i karotenoidy.

https://esent.pl/pl/p/Maslo-Shea-w-100-naturalne-470-ml-RAFINOWANE/84

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium