Farba do włosów - chemiczna czy naturalna?
Farba do włosów - chemiczna czy naturalna?

Farba do włosów - chemiczna czy naturalna?

Farbowanie włosów to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów fryzjerskich. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się tzw. farby naturalne. Z tego artykułu dowiesz się:

- czym różnią się farby naturalne od chemicznych
- w jaki sposób działają farby ekologiczne
- czy wybór rodzaju farby wpływa na trwałość koloru i częstotliwość, z jaką konieczne jest przeprowadzanie farbowania
- jak wybrać naturalną farbę do włosów?

Interesuje Cię ten temat? Przeczytaj specjalistyczny artykuł na temat struktury i fizjologii włosów.

Farba naturalna i farba chemiczna - ogólne informacje

Naturalne farby do włosów coraz częściej goszczą w renomowanych salonach fryzjerskich i zyskują coraz większe grono oddanych fanek. Nic dziwnego - w przeciwieństwie do chemicznych farb, nie tylko nie osłabiają włosów, ale wręcz odżywiają je od środka. Nie oznacza to, że tzw. ekologiczne farby mają wyłącznie same plusy, jednak warto rozważyć ich stosowanie, jeśli zdecydowałyśmy się na odejście od naturalnego koloru włosów.

Co ważne, aktualnie paleta tych preparatów jest bardzo duża - dostępne są naturalne farby do włosów siwych, blond, ciemnych, rozjaśnianych. 

Czym różni się naturalna farba do włosów od chemicznej?

Klasyczne farbowanie chemiczne ingeruje głęboko w strukturę włosa, a do tego celu wykorzystywane są różnorodne substancje, z których wiele w dużych stężeniach bywa toksycznych (jak np. amoniak). Substancje te sprawiają, że otwierają się łuski włosów, a pigmenty wnikają do ich środka. Z każdym kolejnym farbowaniem łuski włosa domykają się coraz gorzej, co z kolei sprawia, że włosy stają się matowe i przesuszone, a także podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Farby naturalne do włosów bazują na barwnikach, które wiążą się z keratyną, nie uszkadzając struktury włosa. Najczęściej odżywiają je dzięki substancjom pozyskanym z ziół - działają jak skoncentrowane serum, które może nawet pomóc zwalczyć łupież. Farby ekologiczne to również farby do włosów bez amoniaku - skutecznego co prawda w rozjaśnianiu włosów, ale jednak bardzo wysuszającego i niszczącego włosy środka.

Jak działa naturalna, a jak chemiczna farba do włosów?

Powyżej już opisaliśmy w skrócie, jak działa farba naturalna, a jak jej chemiczny odpowiednik. Warto wspomnieć jeszcze o plusach i minusach stosowania jednej i drugiej. Farby chemiczne są powszechnie dostępne i można je kupić w drogeriach, a na zabieg fryzjerski taką metodą umówimy się niemal "z marszu". Całkowity czas trwania farbowania z użyciem farby chemicznej to średnio godzina (oczywiście może się on wydłużyć, jeśli nakładamy kilka odcieni w formie pasemek, ombre czy sombre etc.). Bez wątpienia plusem farb chemicznych jest bogata paleta barw - chemiczne farbowanie pomaga blondynce przemienić się w brunetkę i na odwrót (wymaga to jednak kilku zabiegów). Niestety, podstawowym minusem farb chemicznych jest stopniowe niszczenie struktury włosa, powstawanie różnorodnych podrażnień, a także konieczność regularnego odświeżania koloru.

W przypadku farb naturalnych do plusów zalicza się odżywienie struktury włosa, brak konieczności ograniczania liczby zabiegów (każdy kolejny to dodatkowy zastrzyk energii dla włosów), łatwą aplikację i bycie idealnym rozwiązaniem dla wszystkich włosów z problemami. Minusem farb naturalnych jest jednak to, że oferują mniejszą paletę barw i nie pozwalają rozjaśnić włosów w takiej gamie, jak farby chemiczne. Wiesz już, że farba naturalna odżywia włosy, jednak czy jest trwała?

Jak często trzeba farbować włosy farbą naturalną, a jak często chemiczną?

Może się wydawać, że ekologiczne farby do włosów są mniej trwałe i szybciej się wypłukują. Jednak nic bardziej mylnego - są one nawet trwalsze od chemicznych i raz zafarbowane, niemal nie zmieniają swojego koloru podczas kolejnych myć. To może być zarówno plusem jak i minusem - zależy, jak na to patrzeć.

Farbowanie chemiczne nie powinno być przeprowadzane zbyt często ze względu na osłabianie włosów - specjaliści mówią, że maksymalnie powinniśmy decydować się na taki zabieg 6 razy w roku, tymczasem większość kobiet robi to nawet co miesiąc, aby ukryć odrost.

Farbowanie naturalne nie ma ograniczeń - możemy przeprowadzać je tak często, jak nam się podoba. Nasze włosy tylko na tym zyskają.

Jakie farby do włosów są najmniej szkodliwe?

Podobnie jak w codziennej pielęgnacji włosów, także i przy wyjątkowych zabiegach fryzjerskich powinniśmy zwracać uwagę na to, jakie substancje znajdują się na liście składników używanych do ich przeprowadzenia. Farby do włosów, które są dla nich najmniej szkodliwe, zawierają minimalną ilość sztucznych substancji. Najlepsze farby ekologiczne są w stu procentach naturalne i bazują na wyciągach z ziół.

Amoniak - czyli substancja na którą należy zwrócić uwagę

Amoniak jest gazem, który gdy się uwalnia, wydziela charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Podrażnia skórę i układ oddechowy, jednak aby był naprawdę szkodliwy, musielibyśmy mieć kontakt z dużą jego ilością. W farbach chemicznych amoniaku nie stosuje się wiele, jednak jeśli regularnie wdychamy jego opary i regularnie nakładamy go na głowę, możemy niestety odczuć negatywne tego skutki. Mimo to, demonizowanie amoniaku nie jest uzasadnione - jeśli jest stosowany z umiarem, jest w pełni bezpieczny. Z punktu widzenia pielęgnacyjnego warto jednak mieć świadomość, że wszelkie farby chemiczne - z amoniakiem i bez niego - po prostu niszczą włosy i wysuszają je, dlatego warto zastanowić się nad ich używaniem.

Czym się kierować przy wyborze naturalnej farby do włosów?

Jak wybrać farbę naturalną, dzięki której stosowanie preparatów wzmacniających włosy nie będzie konieczne? Przede wszystkim, sięgajmy po preparaty, które nie zawierają amoniaku, rezorcyny, parabenów, silnych detergentów, metali ciężkich, silikonów i alkoholi. Do wyboru mamy preparaty, które mają w składzie hennę, oleje roślinne, aloes, rozmaryn, chinowiec, kurkumę i wiele innych. Nakładanie farb naturalnych nie wymaga tak dużych umiejętności, jak to ma miejsce w przypadku farb chemicznych i z łatwością można je przeprowadzić w domu. Jeśli nie mamy pewności, który kolor pomoże nam uzyskać efekt, o jakim marzymy, warto udać się do fryzjera specjalizującego się w koloryzacji naturalnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium