Jak zadbać zimą o wrażliwą cerę naczynkową?
Jak zadbać zimą o wrażliwą cerę naczynkową?

Jak zadbać zimą o wrażliwą cerę naczynkową?

Cera naczynkowa może być problematyczna, zwłaszcza jeśli się zaniedbywało ją przez dłuższy czas. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są jej charakterystyczne cechy, jak ją rozpoznać i co zrobić, by zapewnić jej jak najlepszą pielęgnację. Znajdziesz tu porady na temat kosmetyków dedykowanych cerze naczynkowej, w tym kremów na zimę, która jest najtrudniejszą porą roku dla osób z widocznymi pajączkami naczyniowymi.

Zobacz także artykuł: Jak pielęgnować cerę naczynkową?

Czym jest cera naczynkowa?

Skóra naczynkowa jest zbudowana inaczej niż skóra normalna. W przypadku takiej cery naczynia krwionośne są położone znacznie płycej i odznaczają się kruchością oraz niską elastycznością. Skóra naczynkowa jest cienka i bardzo wrażliwa, w dodatku wykazuje się wysoką reaktywnością na zmienne czynniki pogodowe. Nie służą jej nagłe zmiany temperatury, ale także upał, mróz, wilgoć i wiatr oraz przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach. 

Cera naczynkowa ma specyficzną budowę, której nie można zmienić, ale trzeba wziąć pod uwagę także czynniki dodatkowe pogarszające jej stan. Oprócz niekorzystnych i zmiennych warunków pogodowych negatywny wpływ mają na nią przede wszystkim:

  • zwiększona ilość estrogenów, które rozluźniają mięśnie naczyń krwionośnych,
  • stres i nerwowość,
  • dieta obfitująca w ostre przyprawy i alkohol,
  • nadmierny wysiłek,
  • długie kąpiele w gorącej wodzie,
  • opalanie,
  • niewłaściwa pielęgnacja.

Co istotne, można mieć skórę suchą, wrażliwą, alergiczną, a nawet tłustą i jednocześnie naczynkową. Trzeba podkreślić, że również osoby ze skórą normalną muszą pamiętać o tym, że niewykluczone jest, że ich cera rozwinie się w kierunku cery naczynkowej. Niestety skóra z wiekiem staje się coraz cieńsza i traci kolagen, odpowiadający między innymi za elastyczność naczyń krwionośnych i prawidłowe krążenie krwi.

Jak wygląda cera naczynkowa i jak ją rozpoznać?

Pora ustalić, jak wygląda cera naczynkowa. To, że ma się ten typ cery, można określić już w wieku nastoletnim. Cera naczynkowa odznacza się skłonnością do rumienia na policzkach, który powstaje pod wpływem emocji, wysokich i niskich temperatur lub zmieniających się warunków pogodowych. W przypadku bardzo młodych osób z cerą naczynkową nie widać jeszcze charakterystycznych pajączków, jednak często doświadczają one kłopotliwego niekiedy rumienienia się. Wspomniane pajączki, to widoczne na skórze nadmiernie rozszerzone i nieobkurczone naczynka krwionośne. Przypominają cienkie nitki i z czasem mogą stawać się coraz bardziej widoczne i rozleglejsze. Pajączki, czyli teleangiektazje, pojawiają się przede wszystkim na nosie, policzkach, brodzie i dekolcie.

Widoczne teleangiektazje są uważane za defekt kosmetyczny, ale warto mieć na uwadze to, że jeśli się je zaniedba, to można spodziewać się wystąpienia trądziku różowatego, który jest przewlekłą chorobą zapalną z objawami takimi jak utrwalone zaczerwienienie i bolesne zmiany grudkowo-krostowe. Co więcej, nieodpowiednia pielęgnacja cery naczynkowej przyspiesza powstawanie zmarszczek.

Wiesz już, jak rozpoznać cerę naczynkową, ale charakterystyczne pajączki to nie jedyne problemy, z którymi zmagają się jej posiadaczki. Cera naczynkowa zawsze jest wrażliwa, zatem bardzo łatwo ją podrażnić, o czym już wspomniano wcześniej. Pod wpływem czynników drażniących staje się ona szorstka, przesuszona pojawia się swędzenie i uczucie ściągnięcia, możliwe są także obrzęki.

Jakich kosmetyków należy używać, aby pozbyć się cery naczynkowej podczas zimy?

Osoby, które mają płytko osadzone naczynka i bardzo cienką skórę, są w trochę innej sytuacji niż kobiety i mężczyźni (ich też dotyczy ten problem, choć rzadziej) z cerą naczynkową wykształconą na przykład na skutek złej pielęgnacji, zbyt intensywnych treningów i długotrwałego stresu. Nie można zmienić budowy swojej skóry, jednak jeśli obchodzimy się ze skórą naczynkową w odpowiedni sposób, wszelkie zmiany zostają zredukowane do minimum.

Interesuje Cię to, jak pozbyć się problemów z cerą naczynkową podczas najzimniejszej pory roku? Przygotuj się na to, że przede wszystkim będziesz musiała zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki!

Nie dość, że cerze naczynkowej bardzo szkodzą mróz i silny wiatr, to zimą skóra jest w dodatku najbardziej narażona na zmienne temperatury. Jaki krem służy cerze naczynkowej? Najważniejsze jest to, aby bezpośrednio przed wyjściem z domu nie stosować kremu nawilżającego, zwłaszcza tego w postaci żelu. Zamiast niego nałóż na twarz krem tłusty lub półtłusty z dodatkiem olejów, np. jojoba lub z rokitnika i łagodzącej alantoiny. W składzie kremu zimowego dla cery naczynkowej powinny też znaleźć się uszczelniająca naczynia krwionośne witamina C i zmniejszająca nadreaktywność skóry witamina E. Aby zapewnić swojej skórze solidne wsparcie, dodaj do kosmetyku także kompleks liposomowy, który uelastyczni i wzmocni naczynia krwionośne oraz zmniejszy widoczność pajączków. Podpowiadamy też, że Twój krem na zimę powinien mieć też filtry UV.

Pamiętaj jednak o tym, że skóra naczynkowa potrzebuje solidnego nawilżenia przez cały rok. Odwodniona skóra traci barierę ochronną i jest podatna na podrażnienia. Jeśli nie planujesz zaraz wyjść na spacer lub do pracy, możesz też bez obaw zastosować krem nawilżający. Przed jego aplikacją sięgnij po hydrolat z róży lub z krwawnika, który działa łagodząco, przeciwzapalnie, a także wzmacnia naczynia krwionośne.

Do zimowej pielęgnacji cery naczynkowej przydaje się także macerat z kasztanowca. Dodaje się go do kremów i balsamów, gdy chce się uelastycznić i zmiękczyć skórę oraz poprawić krążenie krwi. Kasztanowiec wzmacnia i uspokaja cerę naczynkową, ale też świetnie sprawdza się w przypadku obrzęków nóg. Na pewno przyda Ci się także glinka czerwona lub różowa. Oba produkty dedykowane są cerze wrażliwej i naczynkowej. Glinki kosmetyczne oraz inne surowce, które można dodać do kosmetyków odpowiednich dla skóry z widocznymi zaczerwienieniami i pajączkami, znajdziesz tutaj: https://esent.pl/pl/c/Surowce-cera-naczynkowa/174

Cera naczynkowa zimą – jak ją pielęgnować?

Masz już sporą wiedzę na temat: jakie kosmetyki stosować, aby wspomóc cerę naczynkową zimą. Nie zapominaj o kompletnej pielęgnacji, na którą składają się także oczyszczanie i tonizacja. Do mycia twarzy nie używaj zwykłego mydła, lecz postaw na delikatnie działające produkty naturalne. Zarówno tonik, jak i mleczko do demakijażu czy płyn micelarny powinny być przeznaczone do cery naczynkowej i mają wykazywać działanie łagodzące.

Aby jak najlepiej pielęgnować cerę naczynkową zimą, staraj się unikać chlorowanej wody, przebywania w zbyt ciepłych pomieszczeniach z suchym powietrzem i długich spacerów w mroźne dni. Zadbaj też o to, aby dostarczać organizmowi dużo witaminy C i E. Nie stosuj peelingów gruboziarnistych. Zamiast nich wybierz peelingi enzymatyczne, ale nie stosuj ich na podrażnioną skórę.

Jaki makijaż do cery naczynkowej?

Aby czerwone pajączki i zaczerwienienia nie były widoczne na Twojej skórze, zastosuj bazę pod makijaż oraz korektor z zielonym pigmentem. Zastanawiasz się, jaki podkład będzie służył cerze naczynkowej? Raczej nie sprawdzą się rozświetlające produkty, które nie zatuszują czerwieni. Pamiętaj o tym, że kosmetyki z perłowymi drobinkami mogą wręcz podkreślić pajączki. Postaw na matowe wykończenie makijażu i kryjący podkład. Podkład nie powinien wpadać w różowe tony – lepiej, aby były one żółte, a nawet lekko pomarańczowe, jeśli skóra ma ciepły odcień. Na co dzień zrezygnuj z ciężkich podkładów, postaw na te o lekkiej konsystencji. Unikaj fioletowych i ciemnoróżowych cieni do powiek, wybierz raczej neutralne kolory. 

Wiesz już, jak dbać o cerę naczynkową i co robić, by wyglądała ona lepiej. Jeśli oczekujesz długotrwałej poprawy stanu swojej skóry, pamiętaj o regularnej, przemyślanej pielęgnacji przy zastosowaniu odpowiednich produktów, ale też wystrzegaj się prowadzenia niezdrowego trybu życia i zgubnych przyzwyczajeń. Cera naczynkowa może być prawdziwym utrapieniem, ale może też wyglądać pięknie – i to na co dzień!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium