Dlaczego warto i jakie wybrać mydło naturalne?
Dlaczego warto i jakie wybrać mydło naturalne?

Dlaczego warto i jakie wybrać mydło naturalne?

Mydło naturalne to kosmetyk uniwersalny. Niezależnie od rodzaju cery i problemów dermatologicznych możemy skorzystać na pielęgnacji mydłem naturalnym. Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto wybrać mydło naturalne?
  • Jaki rodzaj mydła naturalnego wybrać?
  • Jak dobrać mydło do rodzaju cery?
  • Z jakich składników powstaje mydło naturalne?
  • Jak zrobić mydło naturalne w domu?

Dlaczego warto wybrać mydło naturalne?

Mydła naturalne to kosmetyki, które najczęściej wytwarzane są ręcznie w manufakturach na podstawie tradycyjnych receptur. Zdecydowaną przewagą takich mydeł nad ich drogeryjnymi odpowiednikami jest prosty skład, brak szkodliwych dodatków i wartości pielęgnacyjne. Mydło naturalne sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery (trzeba jednak wiedzieć, po jakie sięgnąć), dodatkowo może być używane przez dzieci, a nawet niemowlęta. Mydła naturalne są ekologiczną alternatywą dla produkowanych masowo kosmetyków w plastikowych butelkach. Jeśli zależy nam na naturalnej pielęgnacji i zrównoważonym trybie życia - zdecydowanie powinniśmy rozpatrzeć zakup odpowiedniego mydła naturalnego.

Jaki rodzaj mydła naturalnego wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mydeł naturalnych, dlatego łatwo się pogubić w gąszczu nazw poszczególnych produktów. Nierzadko zdarza się zresztą, że odnoszą się one do tego samego rodzaju kosmetyku, czego przykładem jest savon noir, czyli mydło czarne.

Najpopularniejsze rodzaje mydła naturalnego to:

mydło potasowe zwane szarym mydłem. Podstawą składu tego mydła jest sól potasowa kwasów tłuszczowych, gliceryna, kwas cytrynowy i chlorek sodu. Taki kosmetyk nie zawiera substancji zapachowych i konserwantów. Ponieważ nie jest barwione, ma charakterystyczny jasny kolor. To miękkie, świetnie rozpuszczalne w wodzie mydło.

  • czarne mydło czyli savon noir. Kosmetyk pochodzący z Afryki, stosowany również w Indiach. Jego bazą jest oliwa z oliwek, przez co ma charakterystyczny kolor, konsystencję i zapach. Nie wszyscy przepadają za tym mydłem, głównie ze względu na "uwędzoną" woń i żelową, ciągnącą się konsystencję. Ciekawostką jest fakt, że czarne mydło tak naprawdę jest barwy bursztynowej.
  • mydło laurowe, czyli mydło z Aleppo (55% lub mniej). Jest to syryjskie mydło, które produkowane jest na bazie oliwy z oliwek i oleju laurowego pozyskiwanego z owoców wawrzynu. Kostka takiego mydła po przekrojeniu jest w środku intensywnie zielona, z wierzchu brązowa.
  • mydło marsylskie. Jest to mydło potasowe, przez co podobne odrobinę do mydła szarego. Również nie zawiera substancji zapachowych i barwników, bywa jednak wzbogacane różnorodnymi olejkami eterycznymi, z lawendy, kwiatów pomarańczy, róży, które dodatkowo wpływają na jego właściwości.
  • mydło siarkowe. Ten rodzaj mydła produkowany jest na bazie tłuszczów roślinnych i oliwy z oliwek. Zawiera także ok. 5% związków siarki, przez co ma bardzo charakterystyczny, "jajeczny" zapach. Najczęściej w manufakturach dodaje się do niego witaminę E i witaminy z grupy B.
  • mydło naturalne w formie płynnej. Chociaż wiele żeli i płynów reklamowanych jest jako "naturalne" najczęściej nie mają wiele wspólnego z prawdziwym mydłem naturalnym w płynie. Taki produkt powinien zawierać wyciąg z mydlnicy lekarskiej i mieć jak najprostszy skład. Płynne naturalne mydła najczęściej zawierają detergenty wykonane z kokosa, co pozwala na uzyskanie piany.

Jak dobrać mydło do rodzaju cery?

Mydło jest związkiem chemicznym. Gdy rozpuści się w wodzie, powstaje odczyn zasadowy, a odczyn naszej skóry jest kwaśny. Dlatego warto mieć na względzie, że stosowanie mydeł niedopasowanych do potrzeb naszej skóry może powodować jej odwodnienie, a także zwiększać wrażliwość na czynniki alergizujące. Dlatego im delikatniejsza skóra, tym bardziej skorzysta na mydłach naturalnych, które wzbogacone są o oleje, łagodzące wpływ samego mydła na skórę i które dbają o odpowiednią kondycję warstwy hydro-lipidowej skóry.

Dobrym przykładem jest mydło marsylskie. Oliwa z oliwek w nim zawarta sprawia, że jest to produkt o działaniu zmiękczającym i poprawiającym nawilżenie skóry. Po mydło marsylskie powinny sięgać osoby o cerze wrażliwej, normalnej i dojrzałej. Z kolei mydło z Aleppo 40% jak i szare mydło polecane są do cery trądzikowej, ze skłonnością do powstawania infekcji i wyprysków. Olej laurowy ma silne działanie antybakteryjne, ale także wysuszające - to jest też cechą mydła siarkowego. Stosowane punktowo na objęte zmianami części skóry szybko poprawią jej kondycję.

Mydło z Aleppo oraz mydło marsylskie arganowe polecane jest do pielęgnacji skóry dojrzałej oraz pokazujących pierwsze objawy starzenia. Warto jednak korzystać z tych kosmetyków z umiarem - kilka razy w tygodniu, w trakcie masażu twarzy i traktować jak peeling enzymatyczny a nie sposób na codzienne oczyszczanie twarzy i demakijaż.

Z jakich składników powstaje mydło naturalne?

Mydło naturalne to kosmetyk, na którego liście składników nie powinno znajdować się więcej, jak 5 pozycji. Wszystkie one powinny pochodzić z natury i być wyciągami roślinnymi lub olejami tłoczonymi wprost z roślin w procesie pozbawionym rafinacji. Tylko takie substancje mogą zapewnić nam komfort użytkowania i efekt, którego się spodziewamy.

Jak zrobić mydło naturalne w domu?

Mydła naturalne w kostce to produkty, które z łatwością da się przygotować w domowym zaciszu. W pierwszej kolejności musimy zdecydować się na bazę naszego mydła - specjaliści polecają rozpoczęcie od gliceryny, ponieważ jest ona podatna na obróbkę i powszechnie dostępna. Mydła glicerynowe dobrze przyjmują substancje zapachowe pochodzące np. z olejków eterycznych. Na rynku dostępne są również gotowe bazy w formie granulatu, które wystarczy podgrzać, a następnie dodać do nich składniki, które chcielibyśmy zawrzeć w naszym mydle. Taką mieszaninę przelewa się do przygotowanych foremek, a następnie pozostawia do zastygnięcia. Domowe mydło może zawierać witaminę E, miód, wosk pszczeli, a nawet sok z owoców czy mleko. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i fantazji.

Jeśli nie mamy ochoty samodzielnie przygotowywać tego typu preparatów, w internecie odnajdziemy wiele manufaktur, które specjalizują się w wytwarzaniu wysokiej jakości kosmetyków naturalnych - w tym mydeł.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium