O profilaktyce antyrozstępowej
O profilaktyce antyrozstępowej

O profilaktyce antyrozstępowej


Chociaż skłonność do pojawiania się rozstępów jest dziedziczona, istnieje wiele sposobów, by powstrzymać ich rozwój, a przynajmniej spowolnić i zmniejszyć ich występowanie
. Przede wszystkim należy jednak obalić popularne przekonanie, jakoby problem ten dotyczył wyłącznie kobiet ze skłonnością z nadwagą oraz otyłych. W rzeczywistości z rozstępami borykają się kobiety o różnej budowie ciała, a także zarówno te starsze, jak i – coraz częściej – młode dziewczyny. By skutecznie zapobiec problemowi, profilaktykę warto więc zacząć od młodzieńczych lat.

Czym są rozstępy?


By skutecznie walczyć z wrogiem, trzeba go najpierw dobrze poznać. Czym jest zatem jeden z największych przeciwników pięknej skóry? Szybkie zmiany masy ciała i rośnięcie powodują, że tworzące jej strukturę włókna kolagenowe ulegają zerwaniu. W miejscu uszkodzenia powstają następnie widoczne, mało estetyczne blizny. Wewnętrznych znamion natomiast jeszcze trudniej pozbyć się niż tych, które występują na powierzchni skóry, a to ze względu na utrudniony do nich dostęp. Istnieje wiele metod, które zmniejszają ich widoczność (m.in. technika laserowa), jednak najskuteczniejsza jest profilaktyka. Oto, co możesz zrobić!

Podstawowa profilaktyka antyrozstępowa


Odpowiednie odżywianie się to podstawa, przy czym „odpowiednie” znaczy tutaj zarówno jedzenie w zrównoważonych ilościach, które nie będą prowadzić do nagłych spadków/wzrostów masy ciała, jak i spożywanie pełnowartościowych posiłków zamiast tłustych lub słodkich potraw i przekąsek. Szczególnie ważne jest, by dostarczać skórze niezbędnych witamin, w szczególności: witaminy A (odpowiedzialnej za starzenie się skóry), B1 oraz B2 (związanych z produkcją energii w komórkach), B12 (której brak powoduje przedwczesne „zażółcenie skóry” oraz wypadanie włosów) i C. Niezbędne dla syntezy kolagenu są natomiast miedź oraz żelazo, które, podobnie jak witaminy, będą potrzebować wody, która odpowiada za transport substancji odżywczych do komórek oraz elastyczność skóry.
Nawet najbardziej wartościowy posiłek nie zastąpi jednak bezpośredniej pielęgnacji skóry. Na rynku znajduje się coraz większa ilość olejków, balsamów czy kremów, które dostarczają skórze niezbędnych składników. Który z preparatów wybrać?

Olejki do skóry


Apteki oraz drogerie oferują dziesiątki różnych specyfików do skóry, których producenci zapewniają szybką walkę z rozstępami. Ich skuteczność bywa silniejsza lub słabsza, często jednak preparaty te zawierają duże ilości sztucznych substancji, z którymi kontaktu lepiej unikać. Na szczęście dzięki rosnącej świadomości konsumentek coraz popularniejsze stają się naturalne olejki do nawilżania i pielęgnacji skóry. Niektóre, jak np. olej makadamia, olej ze słodkich migdałów, arganowy, z nasion dzikiej róży czy z maruli, znajdziemy dziś już w niejednej łazienkowej szafce. Wysokie stężenie kwasów oleinowych, które nawilżają skórę, poprawiające pracę gruczołów łojowych kwasy linolowe i wreszcie bogactwo dobrze wchłanialnych witamin (szczególnie A, C, E) sprawiają, że nie mają one sobie równych w batalii z rozstępami. Największą skutecznością przypisuje się olejkom z dzikiej róży oraz słodkich migdałów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium