TTonik naturalny a tonik sklepowy – czym się różnią i co można stosować zamiast toniku
TTonik naturalny a tonik sklepowy – czym się różnią i co można stosować zamiast toniku

Tonik naturalny a tonik sklepowy – czym się różnią i co można stosować zamiast toniku 

Komercyjne, ładnie pudełeczko i pachnące kosmetyki bardzo często dobrze się prezentują, ale tylko w opakowaniu. W rzeczywistości zwykle to, co obiecują producenci, zwyczajnie mija się z prawdą. Dlatego warto nauczyć się czytać składy albo po prostu zamienić sklepowe kosmetyki na te bardziej naturalne. Dotyczy to na przykład toników, których stosowanie jest bardzo ważne dla prawidłowej pielęgnacji cery.

Po co w ogóle stosować toniki?

Głównym zadaniem toniku jest przywrócenie naturalnego pH skóry. Dodatkowo jego stosowanie zwiększa wchłanialność substancji aktywnych kosmetyków, które nałożymy później (kremy, maseczki). Ponadto toniki wzmacniają skórę, nawilżają ją, odżywiają i wpływają na poprawę jej wyglądu. Bardzo często do ich właściwości zalicza się także działanie łagodzące i kojące. Jak widać toniki mają całe spektrum zastosowań, jednak największe znaczenie dla ich skuteczności ma tak naprawdę skład... 

Czym różnią się toniki sklepowe od tych naturalnych? 

Wiele toników sklepowych ma w składzie znikome ilości składników aktywnych. Zamiast nich na liście pojawia się całe mnóstwo sztucznych i szkodliwych substancji stabilizujących i nośnikowych. Są także konserwanty, które nie mają dobrego działania na skórę. Często głównym składnikiem komercyjnych toników jest alkohol, który wysusza cerę, a – jak napisaliśmy wyżej – pożądane działanie takiego kosmetyku jest zupełnie inne. Dlatego warto wybrać produkt, który będzie składać się jedynie ze składników aktywnych, naturalnych i przyjaznych dla skóry. Często takie kosmetyki są droższe, ale biorąc pod uwagę ich skuteczność, warto wydać więcej. Jednak osoby, które nie chcą przepłacać, powinny pokusić się o zastosowanie zamienników. Jakich?

Woda różana

Bardzo dobrym zastępstwem dla sklepowego toniku jest woda różana. Jak wiadomo, te kwiaty są powszechnie stosowane w kosmetyce i pielęgnacji. Żeby otrzymać wodę z róży, kwiaty należy poddać procesowi destylacji. Ten naturalny preparat idealnie oczyści skórę i zwiększy jej napięcie. Dzięki niemu cera odzyska swój naturalny koloryt, stanie się bardziej nawilżona i miękka. Wodę różaną można stosować nawet na delikatną i podrażnioną skórę – ma właściwości kojące i zmniejsza zmiany trądzikowe. Ma też działanie charakterystyczne dla zwykłego toniku – przywraca naturalne pH skóry. Dużą zaletą róży jest także fakt, że jej zapach poprawia nastrój i usuwa zmęczenie. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest znacznie lepsza od komercyjnych toników! 

Hydrolaty 

Tym, co idealnie może zastąpić tonik jest hydrolat. Jest to ziołowa woda podestylacyjna, która powstaje jako produkt uboczny pozyskiwania olejków eterycznych. Taka woda zawiera wszystkie cenne substancje rozpuszczalne w wodzie, które posiada dana roślina. Ma też wiele leczniczych oraz kosmetycznych właściwości. Gdzie znaleźć hydrolaty? Chociażby w naszym sklepie. Żeby wybrać odpowiedni preparat do własnej cery, trzeba je po prostu testować. Do każdego typu skóry pasują właściwości innego surowca roślinnego. Na przykład hydrolat geraniowy zadziała oczyszczająco i antyseptycznie, a ten z płatków róży łagodząco i relaksująco. Do wody podestylacyjnej można dodać naturalną witaminę C lub E, które nie tylko dodadzą jej nowych właściwości, ale dodatkowo zadziałają jak naturalne konserwanty.

https://esent.pl/pl/p/Hydrolat-Geraniowy-organic-100-ml-ECOCERT/456

https://esent.pl/pl/p/Hydrolat-z-Rozy-Damascenskiej-organic-100-ml-Soil-Association/72

Sok z ogórków

Chociaż może to brzmieć dziwnie, to sok z ogórków świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry. Ogórek jest bogaty w sole mineralne. Pomaga wygładzić cerę, złagodzić trądzik i uregulować nadmierne wydzielanie sebum. Zmniejsza także tzw. worki pod oczami i rozjaśnia skórę. Żeby użyć soku z ogórka jako toniku, wystarczy namoczyć nim wacik i przemyć nim cerę. Niestety szybko traci swoje właściwości, dlatego należy go użyć zaraz po wyciśnięciu. 

Herbata 

Jak widać do codziennej pielęgnacji skóry z powodzeniem można wykorzystać to, co każdy z nas ma w swojej kuchni! Jedną z takich rzeczy jest herbata. Do tonizowania skóry można wykorzystywać różne rodzaje. Tak na przykład herbata zielona, która jest pełna antyoksydantów, świetnie oczyści cerę, jednocześnie jej nie wysuszając. Złagodzi także podrażnienia. Tonik z czarnej herbaty świetnie sprawdzi się po przedawkowaniu słońca. Mogą go stosować także osoby z wrażliwą i zanieczyszczoną skórą. Jak przygotować tonik z herbaty? Wystarczy zaparzyć ją tak, jak do picia, ostudzić i przelać do buteleczki z atomizerem. Taki kometyk w lodówce można przechowywać nawet do pięciu dni.

Rumianek

Rumianek ma działanie kojące, zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienia. Ma także właściwości przeciwzapalne, dlatego jako tonik świetnie sprawdzi się przy pielęgnacji skóry wrażliwej i problematycznej, a także tłustej i mieszanej. Rumianek pomoże także uporać się z zaskórnikami. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium