Recepturowanie kosmetyków – od czego zacząć?
Recepturowanie kosmetyków polega na stworzeniu odpowiedniej kompozycji składników aktywnych, wchodzących w skład produktu. Jest to jedno z trudniejszych zadań, którego wykonania podejmują się osoby zainteresowane tematyką kosmetyków naturalnych, wyprodukowanych we własnym zakresie. Większość początkujących korzysta z gotowych receptur, jednak z czasem przychodzi pora, aby zacząć tworzyć je samemu. O czym w szczególności należy pamiętać w kontekście recepturowania? Od czego zacząć, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty?
Z artykułu dowiesz się:
- kto może recepturować kosmetyki
- od czego zacząć tworzenie własnych produktów
- czym się kierować przy wyborze składników
- jakich połączeń składników należy unikać
Czytaj także: Naturalna pielęgnacja twarzy - o czym nie należy zapomnieć?
Recepturowanie kosmetyków – dla kogo?
Kosmetyki DIY produkuje coraz więcej kobiet, które chciałyby postawić na naturalną, w pełni bezpieczną pielęgnację. Początki są jednak dosyć trudne, gdyż skład kosmetyku musi być w pełni bezpieczny dla skóry, a tworząc go, należy mieć na uwadze przede wszystkim jej typ oraz specyficzne potrzeby. Dlatego też większość początkujących korzysta z gotowych receptur, a nawet zestawów do tworzenia kosmetyków we własnym zakresie. Niemniej jednak osoby bardziej doświadczone w tej materii często chciałyby we własnym zakresie tworzyć recepturę poszczególnych produktów.
Przygotowując konkretne kosmetyki, z czasem nabywamy coraz większą wiedzę w tej materii, skupiając się przede wszystkim na właściwościach poszczególnych składników. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że recepturowanie to wymagające zadanie, któremu należy poświęcić sporo uwagi i zainteresowania. Nie trzeba mieć wykształcenia chemicznego czy z zakresu kosmetologii, aby tworzyć skład produktów, jednak przydatna będzie przynajmniej podstawowa wiedza, którą z czasem będziemy pogłębiać.
Pamiętajmy, że kosmetyk musi być przede wszystkim bezpieczny. Należy również tak opracować jego skład, aby był stosunkowo trwały i o odpowiedniej konsystencji. Do recepturowania warto więc zabrać się, jeśli mamy już pewne doświadczenie i umiejętnie tworzymy naturalne kosmetyki DIY z gotowych przepisów.
Od czego zacząć tworzenie własnych kosmetyków?
Początki recepturowania nie są proste, jednak zanim przejdziemy do tworzenia własnych składów produktów, musimy nabyć w tym zakresie pewną wiedzę. Bez niej trudno będzie nam stworzyć produkt, który spełni nasze oczekiwania. Niektóre informacje zbieramy, posiłkując się gotowymi recepturami, niemniej jednak warto też czytać różnego rodzaju artykuły specjalistyczne oraz blogi tematyczne pisane przez ekspertów.
Chcąc zacząć przygodę z recepturowaniem, musimy też określić, jakiego rodzaju kosmetyki chcemy stworzyć i jakie powinny mieć one właściwości. Warto mieć świadomość, że domowe kosmetyki DIY zawierają nie tylko substancje aktywne, lecz również emulgatory, humektanty oraz konserwanty. Emulgatory spotykamy przede wszystkim w kremach oraz balsamach nawilżających. Dzięki nim faza wodna oraz tłuszczowa kosmetyku mają szansę się połączyć, co nie zachodzi w normalnych warunkach. Humektanty odpowiadają natomiast za nawilżenie skóry. Występują one w niemal wszystkich produktach przeznaczonych do pielęgnacji ciała oraz włosów. Tymczasem konserwanty mają za zadanie zabezpieczyć kosmetyk, tak aby zapobiec rozwojowi grzybów, bakterii czy innego rodzaju patogenów. Choć konserwanty nie kojarzą nam się z niczym pozytywnym, to jednak stanowią one niezbędny składnik wszelkich produktów na bazie wody, na przykład toników do twarzy. Często dodaje się je również do produktów, których nie zużyjemy w ciągu kilku dni. W przeciwnym razie po 3-4 dniach kosmetyk nie będzie nadawał się do użytku, głównie ze względów bezpieczeństwa.
Czym kierować się przy wyborze składników do stworzenia kosmetyków DIY?
Gotowe receptury na kosmetyki mogą stanowić inspirację do tworzenia własnych produktów. Niemniej jednak, dobierając poszczególne składniki, kierujemy się przede wszystkim potrzebami swojej skóry bądź skóry osoby, dla której sporządzamy mieszankę. Do kosmetyków pielęgnacyjnych będziemy potrzebować składników, które wspomagają nawilżenie naskórka, pomagając utrzymać w nim odpowiednią ilość wody. W tym przypadku zdecydowanie warto wybrać:
- masło shea,
- olej arganowy,
- oliwę z oliwek,
- zieloną herbatę,
- kwas hialuronowy.
Do kosmetyków przygotowanych na bazie tłuszczów dobrze dodać antyoksydant, na przykład witaminę E, zwłaszcza jeśli nie znajdzie się w nich żaden konserwant. Zacznijmy od tworzenia produktów opartych na prostych, znanych nam składnikach, które na ogół nie powinny zaszkodzić skórze. Przepisy na kosmetyki z substancjami trudniejszymi w dawkowaniu, zwłaszcza z kwasami, warto tworzyć dopiero po pewnym czasie, gdy nabierzemy już doświadczenia. Pamiętajmy, że kwasy w nieodpowiednich proporcjach mogą skórze zaszkodzić, doprowadzając nawet do poparzenia naskórka. Dlatego też, chcąc przygotować produkty w domowych warunkach, na początek stosujmy sprawdzone przepisy.
Unikaj połączenia tych surowców!
Kosmetyki "zrób to sam" stanowią doskonałą alternatywę dla produktów dostępnych w sklepach. Chcąc tworzyć ich skład we własnym zakresie, należy jednak skupić się na surowcach, których nie powinno się ze sobą łączyć. Doskonałym przykładem są witamina C i retinol. Substancje te osłabiają wzajemnie swoje działanie, zatem nie powinny znaleźć się w składzie jednego kosmetyku. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie z nich rezygnować - retinol możemy stosować rano, natomiast witaminę C wieczorem. Nie łączmy także kwasów AHA i witaminy C, gdyż mieszanka ta może doprowadzić do nadmiernego podrażnienia skóry. Witamina C nie lubi również towarzystwa niacynamidu, gdyż - podobnie jak w przypadku retinolu - substancja ta osłabia jej działanie. Tymczasem w bardzo niskim pH niacynamid może doprowadzić do podrażnienia naskórka. Substancja ta zwykle nie występuje w połączeniu z kwasami AHA, które neutralizują jej działanie. Jeśli do swoich kosmetyków wybieramy retinol, nie łączymy go z nadtlenkiem benzoilu, gdyż może to doprowadzić do silnego podrażnienia skóry. Z tego samego powodu retinol nie występuje w połączeniu z kwasami AHA.
Substancji, które wzajemnie się wykluczają, można więc wymienić całkiem sporo. W niektórych przypadkach ich połączenie nie będzie wywoływało negatywnych skutków dla naszej skóry, lecz jednocześnie kosmetyk nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji. Niemniej jednak pewne składniki oddziałują na naskórek wyjątkowo niekorzystnie, mogąc doprowadzić nawet do jego bardzo silnego podrażnienia. Nabycie wiedzy na temat łączenia i niełączenia pewnych składników to jeden z podstawowych elementów tworzenia własnych produktów kosmetycznych. Warto uważać zwłaszcza na kwasy, które wykazują specyficzne właściwości. Jednocześnie nie powinny być łączone z wieloma składnikami, które mogą potęgować ich działanie, niekorzystnie wpływając na skórę.