Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami!

Telefon:
+48.530176850

Email:
bok@esent.pl

Do darmowej dostawy 149.00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
Spirulina – jak działa na skórę?
Spirulina – jak działa na skórę?

Spirulina – jak działa na skórę?

Spirulina to jedna z najbardziej znanych alg morskich, która zawiera wiele cennych wartości odżywczych. Chętnie sięgają po nią osoby będące na diecie bezmięsnej w celu uzupełnienia niedoboru białka oraz niektórych witamin. Spirulina znalazła zastosowanie nie tylko w dietetyce, ale również w kosmetologii. Dostępna jest ona w formie tabletek lub proszku. Znajdziemy ją w składzie wielu kosmetyków do twarzy czy włosów.

Czytając artykuł, dowiesz się:

  • czym jest spirulina,
  • jakie są właściwości spiruliny,
  • w jaki sposób stosować spirulinę,
  • jakie są przeciwwskazania do jej stosowania?

Przeczytaj także artykuł: Zadbaj o nawilżenie skóry - nasz poradnik

Co to jest spirulina?

Spirulina jest mikro algą, która posiada ciekawy, niebiesko-zielony kolor. Ma spiralny kształt i zamieszkuje jedynie tereny czystych wód - jezior, rzek i zbiorników wodnych. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje jedynie ciepła oraz nasłonecznienia, nie wymaga natomiast stosowania żadnych nawozów czy innego rodzaju środków chemicznych. Ze względu na to, że obecnie znaczna część wód na świecie jest zanieczyszczona, spirulinę zaczęto hodować w sztucznych zbiornikach wodnych. Nie zmienia to jednak faktu, iż jej uprawa nie wymaga stosowania żadnych chemikaliów, stąd też spirulina uchodzi za bardzo naturalną, zdrową algę. Spirulinę można zakupić w dobrych sklepach ze zdrową żywnością, a także w aptekach. Dostępna jest w formie tabletek bądź proszku. Algi znajdziemy także w składzie licznych kosmetyków do ciała lub włosów.

Właściwości spiruliny – korzyści dla zdrowia, skóry i włosów

Właściwości spiruliny można podzielić na dwie kategorie. Wśród pierwszych znaleźć można takie, które są korzystne z punktu widzenia naszego zdrowia. Spirulina:

  • stanowi cenne źródło białka, 
  • obniża ciśnienie krwi,
  • usprawnia pracę układu trawiennego,
  • działa przeciwwirusowo,
  • wspiera układ odpornościowy.

Z tych też powodów często jest stosowana jako suplement diety, szczególnie w przypadku wegan, sportowców czy osób, chcących zgubić zbędne kilogramy. Działanie spiruliny może mieć także bardzo korzystny wpływ na kondycję naszej skóry oraz włosów. W kontekście dbania o skórę spirulina:

  • usuwa z niej nadmiar toksyn,
  • łagodzi podrażnienia i wspomaga proces gojenia ran,
  • zmniejsza stany zapalne,
  • działa antyoksydacyjnie,
  • neutralizuje skutki działania wolnych rodników,
  • zwiększa poziom elastyczności.

Kosmetyki z jej dodatkiem powinny stosować przede wszystkim kobiety, które borykają się z problemem suchej, nieodżywionej skóry. Doskonale radzi sobie ona z drobnymi zmianami, lekkimi podrażnieniami czy zaczerwienieniem. Ze względu na swoje właściwości, kosmetyki z dodatkiem spiruliny najchętniej aplikujemy na skórę twarzy. Niemniej jednak nie ma przeciwwskazań, aby stosować je również na inne partie ciała. Należy przy tym pamiętać, że właściwości spiruliny zostają zachowane, jeśli kosmetyki z jej dodatkiem aplikujemy na zdrową skórę. W przypadku, gdy mamy do czynienia z rozległym stanem zapalnym, silnymi zmianami skórnymi (wykwity, pokrzywka) lepiej czasowo zrezygnować z jej użycia. Co istotne, spirulina może wywołać miejscową reakcję alergiczną, dlatego też nie należy aplikować jej w pierwszej kolejności na skórę twarzy, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy z tą algą do czynienia. Lepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie testu na innej partii ciała, aby upewnić się, że nie występuje uczulenia.

Warto mieć świadomość, że spirulina nie pozostaje bez wpływu na kondycję naszych włosów. Dzięki niej:

  • cebulki są wzmocnione i odżywione,
  • włosy wypadają w mniejszej ilości,
  • stymulowany jest wzrost włosa,
  • obserwujemy większą objętość włosów i ich nabłyszczenie.

 

Spirulina zdjęcie przedstawia saszetkę alg morskich

Do czego wykorzystywana jest spirulina?

Charakterystyczny, ostry smak spiruliny sprawia, że nie nadaje się ona do spożycia jako samodzielny pokarm. Dostępna jest natomiast w postaci suplementów diety, które można przyjmować, aby czerpać korzyści zarówno dla zdrowia, jak i dla urody. Spirulina może być dodatkiem do koktajli bądź smoothie. Co ciekawe, możemy przyjmować ją nie tylko doustnie, gdyż stanowi także ciekawy dodatek do kosmetyków, które można przygotować we własnym zakresie w domu. Dobrym przykładem będzie maseczka na twarz, do której dodaje się jedynie pół łyżeczki spiruliny, łyżeczkę jogurtu naturalnego oraz pół łyżeczki miodu naturalnego. Składniki wystarczy ze sobą wymieszać, a następnie zaaplikować na twarz na około 10-20 minut. Spirulina na twarz może być stosowana 2-3 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb naszej skóry. Spirulina idealnie sprawdzi się jako dodatek do odżywki do włosów. W tym przypadku wystarczy pół łyżeczki specyfiku, łyżeczka ulubionej odżywki do włosów oraz 2 łyżeczki oleju naturalnego. Maseczkę można trzymać na włosach do dwóch godzin, jednak należy ją zaaplikować na nie krócej, niż 30 minut. 

Jak stosować spirulinę? Praktyczne porady dla zdrowia i urody

Efekty spiruliny zależeć będą w dużej mierze od tego, jaką konkretnie jej formę wybierzemy. Jeśli zależy nam nie tylko na jej właściwościach kosmetycznych, ale także zdrowotnych, warto sięgnąć po suplementy diety ze spiruliną bądź dodawać ją do różnego typu koktajli czy potraw. Niemniej jednak w przypadku, gdy po spirulinę sięgamy, aby poprawić kondycję swojej skóry czy włosów, lepiej wybrać produkty kosmetyczne zawierające ją w swoim składzie. Spirulina uchodzi za bezpieczną algę, dlatego też z powodzeniem możemy korzystać z produktów ją zawierających na co dzień. Spirulina w maseczce będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy odżywić skórę, oczyścić ją i dodać jej blasku. Wystarczy zaaplikować ją bezpośrednio po usunięciu resztek makijażu, w ramach wieczornych czynności pielęgnacyjnych. Spirulinę można również dodać do różnego typu balsamów czy kremów, gdyż doskonale sprawdzi się w walce z cellulitem. Co istotne, nie wykazano, aby spirulina działała na skórę w sposób szkodliwy, dlatego też z powodzeniem można na co dzień stosować kosmetyki, które zawierają ją w swoim składzie. 

Spirulina – przeciwwskazania i środki ostrożności

Kupując spirulinę, należy zwrócić uwagę, czy uzyskuje się ją z wód słonych, czy też słodkich. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim dla osób uczulonych na jod bądź chorujących na tarczycę. Spirulina morska zawiera bowiem spore ilości jodu. Algi te nie są polecane osobom, które mają uczulenia na owoce morza i wodorosty. W ich przypadku o wiele lepszym wyborem będzie spirulina słodkowodna. Spirulina nie powinna być przyjmowana przez pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi. Jest to bardzo istotne nie tylko w kontekście suplementów diety, ale również kremów, maseczek bądź odżywek. W przypadku stwierdzenia jakiejkolwiek choroby skóry, stosowanie spiruliny warto omówić z lekarzem prowadzącym, na przykład dermatologiem. Spirulina nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży, dzieci oraz matki karmiące. Powodem jest fakt, iż co prawda nie wykazano, aby spirulina negatywnie wpływała na rozwijający się płód czy na laktację, jednak w ciąży i podczas karmienia piersią zaleca się stosowanie jedynie tych suplementów diety i kosmetyków, które są naprawdę konieczne do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia czy wyglądu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium