Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami!

Do darmowej dostawy 149.00 zł

do kasy suma: 0,00 zł

Witaminy to cenione składniki aktywne receptur kosmetycznych. Dzielą się na rozpuszczalne w tłuszczach (m.in. witamina A i E) oraz rozpuszczalne w wodzie (m.in. witamina C, prowitamina B5 i niacynamid). W kosmetyce wykorzystuje się je głównie jako składniki antyoksydacyjne, kondycjonujące i nawilżające, wpływające na wygląd i kondycję skóry oraz włosów. Dodaje się je w niewielkich stężeniach, zwracając uwagę na rozpuszczalność i stabilność danej formy. Do surowców ESENT dołączamy dokumentację.

Witaminy

  • <
  • 1
  • |
  • 2
  • >
Alantoina jakość kosmetyczna 1000 g Alantoina jakość kosmetyczna 1000 g
Producent: ESENT
169,92 zł 199,90 zł
Najniższa cena: 173,91 zł
( 1 kg = 169,92 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Biotyna (witamina B7), 99,6%, 5 g Biotyna (witamina B7), 99,6%, 5 g
Producent: ESENT
42,02 zł 49,44 zł
Najniższa cena: 49,44 zł
( 1 kg = 8 404,00 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Biotyna (witamina B7), 99,6%, 50 g Biotyna (witamina B7), 99,6%, 50 g
Producent: ESENT
125,22 zł 147,32 zł
Najniższa cena: 147,32 zł
( 1 kg = 2 504,40 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Glukozyd askorbylu (Witamina C) 10 g Glukozyd askorbylu (Witamina C) 10 g
Producent: ESENT
28,30 zł 33,29 zł
Najniższa cena: 27,30 zł
( 1 kg = 2 830,00 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Glukozyd askorbylu (Witamina C) 1000 g Glukozyd askorbylu (Witamina C) 1000 g
Producent: ESENT
1 649,89 zł
( 1 kg = 1 649,89 zł )
szt.
zobacz więcej
Miks tokoferoli roślinnych (witamina E) ≥70%  30 ml Miks tokoferoli roślinnych (witamina E) ≥70% 30 ml
Producent: ESENT
28,02 zł 32,96 zł
Najniższa cena: 32,96 zł
( 1 litr = 849,09 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Miks tokoferoli roślinnych (witamina E) ≥70%, 10 ml Miks tokoferoli roślinnych (witamina E) ≥70%, 10 ml
Producent: ESENT
12,14 zł 14,28 zł
Najniższa cena: 14,28 zł
( 1 litr = 1 214,00 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Miks tokoferoli roślinnych (witamina E) ≥70%, 500 ml Miks tokoferoli roślinnych (witamina E) ≥70%, 500 ml
Producent: ESENT
289,00 zł
( 1 litr = 578,00 zł )
szt.
zobacz więcej
  • nowość
NIACINAMIDE (Witamina PP  )Niacyna) 1000 g NIACINAMIDE (Witamina PP )Niacyna) 1000 g
Producent: ESENT
140,25 zł 165,00 zł
Najniższa cena: 165,00 zł
( 1 kg = 140,25 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
NIACINAMIDE (Witamina PP )Niacyna) 10 g NIACINAMIDE (Witamina PP )Niacyna) 10 g
Producent: ESENT
7,97 zł 9,38 zł
Najniższa cena: 9,38 zł
( 1 kg = 797,00 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Octan witaminy E 10 ml. Octan witaminy E 10 ml.
Producent: ESENT
8,40 zł 9,88 zł
Najniższa cena: 9,88 zł
( 1 litr = 840,00 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Octan witaminy E 30 ml. Octan witaminy E 30 ml.
Producent: ESENT
19,57 zł 23,02 zł
Najniższa cena: 23,02 zł
( 1 litr = 652,33 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Octan witaminy E 500 ml. Octan witaminy E 500 ml.
Producent: ESENT
250,00 zł
( 1 litr = 500,00 zł )
szt.
zobacz więcej
Palmitynian retinolu - PRO-RETINOL- Witamina A 20 ml  1.0  m. IU/g Palmitynian retinolu - PRO-RETINOL- Witamina A 20 ml 1.0 m. IU/g
Producent: ESENT
24,57 zł 28,90 zł
Najniższa cena: 23,70 zł
( 1 litr = 1 228,50 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Palmitynian retinolu - PRO-RETINOL- Witamina A 20 ml  1.7  m. IU/g Palmitynian retinolu - PRO-RETINOL- Witamina A 20 ml 1.7 m. IU/g
Producent: ESENT
31,44 zł 36,99 zł
Najniższa cena: 36,99 zł
( 1 litr = 1 572,00 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Prowitamina B5 - 75% D-pantenol   100 ml Prowitamina B5 - 75% D-pantenol 100 ml
Producent: ESENT
37,36 zł 43,95 zł
Najniższa cena: 43,95 zł
( 1 litr = 373,60 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Prowitamina B5 - 75% D-pantenol   30 ml Prowitamina B5 - 75% D-pantenol 30 ml
Producent: ESENT
14,11 zł 16,60 zł
Najniższa cena: 16,60 zł
( 1 litr = 470,33 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Prowitamina B5 - 75% D-pantenol   500 ml Prowitamina B5 - 75% D-pantenol 500 ml
Producent: ESENT
140,01 zł 164,72 zł
Najniższa cena: 164,72 zł
( 1 litr = 280,02 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Witamina C w oleju - Tetraizopalmitynian askorbylu 10 ml Witamina C w oleju - Tetraizopalmitynian askorbylu 10 ml
Producent: ESENT
67,63 zł 79,57 zł
Najniższa cena: 65,25 zł
( 1 litr = 6 763,00 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Witamina C w oleju - Tetraizopalmitynian askorbylu 5 ml Witamina C w oleju - Tetraizopalmitynian askorbylu 5 ml
Producent: ESENT
39,23 zł 46,15 zł
Najniższa cena: 37,84 zł
( 1 litr = 7 846,00 zł )
szt.
zobacz więcej
  • promocja
  • <
  • 1
  • |
  • 2
  • >

Czym są witaminy w kosmetyce

Witaminy to związki organiczne wykorzystywane w kosmetykach jako składniki aktywne. Ze względu na rozpuszczalność dzielimy je na rozpuszczalne w tłuszczach (m.in. witamina A i E) oraz rozpuszczalne w wodzie (m.in. witamina C, prowitamina B5 czy niacynamid). W recepturach pełnią przede wszystkim rolę antyoksydacyjną, kondycjonującą i nawilżającą. Warto pamiętać, że działanie witamin z kosmetyku dotyczy wyglądu i kondycji powierzchni skóry oraz włosów, a dobór formy, stężenia i pH decyduje o ich stabilności w gotowym produkcie.


Najważniejsze witaminy i ich zastosowanie

  • Witamina E (tokoferole) — antyoksydant rozpuszczalny w tłuszczach; natłuszcza i nawilża, a w recepturze pomaga chronić oleje i masła przed utlenianiem (jełczeniem). Używana zarówno jako składnik pielęgnacyjny, jak i przeciwutleniacz fazy olejowej.
  • Witamina C (m.in. glukozyd askorbylu, tetraizopalmitynian askorbylu) — antyoksydant, który rozświetla wygląd cery i pomaga wyrównać jej koloryt. Pochodne różnią się rozpuszczalnością i stabilnością: glukozyd askorbylu jest rozpuszczalny w wodzie, a tetraizopalmitynian — w oleju i bardziej odporny na utlenianie.
  • Witamina A (palmitynian retinolu, PRO-RETINOL) — forma witaminy A stosowana w pielęgnacji wyglądu cery dojrzałej i przesuszonej; wrażliwa na światło i utlenianie. Zalecenia: stosuj wieczorem, w ciągu dnia używaj kremu z filtrem SPF, wprowadzaj stopniowo i w niskim stężeniu; nie jest zalecana w okresie ciąży i karmienia piersią.
  • Niacynamid (witamina PP, B3) — składnik kondycjonujący, który wyrównuje wygląd kolorytu i matowi cerę; dobrze tolerowany, rozpuszczalny w wodzie.
  • D-pantenol (prowitamina B5) — silnie nawilża i w odczuciu łagodzi; ceniony w kosmetykach zarówno do skóry, jak i do włosów.
  • Biotyna (witamina B7) — składnik stosowany w recepturach do włosów, wpływający na ich wygląd i kondycję.
  • Alantoina — składnik kondycjonujący, który wygładza wygląd skóry i w odczuciu przynosi jej ukojenie.

Jak dawkować i stosować witaminy w recepturach

W gotowym kosmetyku nie stosuje się „dawki" w rozumieniu suplementów — kluczowe jest stężenie zgodne z zaleceniami dostawcy podanymi w karcie produktu oraz rozpuszczalność danej witaminy (część wprowadzamy do fazy wodnej, część do olejowej). Witaminy wrażliwe na temperaturę dodawaj na końcu procesu, do ostudzonej masy. Witamina C i witamina A łatwo się utleniają, dlatego pracuj z nimi sprawnie, wybieraj stabilne formy i odpowiednie opakowania. Przy witaminie A (retinolu) pamiętaj o stosowaniu wieczorem, ochronie SPF w ciągu dnia oraz wprowadzaniu jej stopniowo, w niskim stężeniu.


Bezpieczeństwo stosowania

Witaminy do receptur przeznaczone są wyłącznie do stosowania zewnętrznego, jako składniki kosmetyków. Przed użyciem gotowego produktu warto wykonać próbę uczuleniową (test płatkowy). Preparaty z witaminą A stosuj z zachowaniem powyższych zaleceń (wieczór, SPF, ostrożność w ciąży i podczas karmienia). Witaminy wrażliwe na światło i utlenianie (A oraz C) przechowuj w chłodnym, zaciemnionym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Szczegółowe dane, w tym klasyfikację CLP oraz zwroty H (jeśli dotyczą), znajdziesz w Karcie Charakterystyki (SDS) produktu.


Dokumentacja

Do witamin i pozostałych surowców ESENT dołączamy dokumentację, a Kartę Charakterystyki (SDS/MSDS) udostępniamy do pobrania w karcie produktu. Certyfikat Analizy (CoA) dla danej partii udostępniamy na żądanie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium