Witamina PP (Niacyna) 10 g Witamina PP (Niacyna) 10 g
Producent: ESENT
Cena:

9,11 zł

szt.
zobacz więcej
Prowitamina B5 - 75% D-pantenol   100 ml Prowitamina B5 - 75% D-pantenol 100 ml
Producent: ESENT
Cena:

36,25 zł

Cena regularna: 42,65 zł

Najniższa cena: 38,39 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Prowitamina B5 - 75% D-pantenol   30 ml Prowitamina B5 - 75% D-pantenol 30 ml
Producent: ESENT
Cena:

13,70 zł

Cena regularna: 16,12 zł

Najniższa cena: 14,51 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Prowitamina B5 - 75% D-pantenol   500 ml Prowitamina B5 - 75% D-pantenol 500 ml
Producent: ESENT
Cena:

135,90 zł

Cena regularna: 159,88 zł

Najniższa cena: 143,89 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Witamina C w oleju - Tetraizopalmitynian askorbylu 50 ml Witamina C w oleju - Tetraizopalmitynian askorbylu 50 ml
Cena:

307,44 zł

( 1 litr = 6 148,80 zł )
szt.
zobacz więcej
  • nowość
Octan witaminy E 10 ml. Octan witaminy E 10 ml.
Producent: ESENT
Cena:

9,58 zł

szt.
zobacz więcej
Octan witaminy E 30 ml. Octan witaminy E 30 ml.
Producent: ESENT
Cena:

22,34 zł

szt.
zobacz więcej

Do czego potrzebne są witaminy w kosmetykach?

Witaminy to jedne z tych mikroelementów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mają niezwykle szerokie spektrum działania. Odpowiadają za prawidłowy przebieg różnych procesów, opóźniają starzenie się, dbają o to, aby organy i układy były sprawne. Przyjmujemy je przede wszystkim w pożywieniu, suplementujemy. Warto jednak pamiętać, że wykazują one korzystny wpływ także używane w kosmetykach.

Do czego potrzebne są witaminy w kosmetykach? Na przykład witamina E to jedna z witamin młodości. Ma wysokie zdolności neutralizowania wolnych rodników, dzięki czemu chroni skórę, a konkretnie jej włókna kolagenowe czy elastyczne przed utlenianiem. Sprawia to, że opóźnione są procesy starzenia. Co więcej, zapobiega powstawaniu podrażnień. Witamina E sprawdza się również w profilaktyce powstawania zmian starczych. W codziennej pielęgnacji działa przeciwzapalnie, odżywia skórę, poprawia jej ukrwienie. Ma też funkcję natłuszczającą, nawilżającą.

Drugą z "witamin młodości" jest witamina A, częściej występująca pod nazwą retinol. Ma znaczącą rolę w metabolizmie skóry, stymuluje jej odbudowę, produkcję nowych komórek. Mówi się, że to właśnie retinol ma faktyczne działanie przeciwzmarszczkowe. Jego regularne stosowanie sprawia, że skóra jest miększa, złuszcza się w mniejszym stopniu. Retinol w znaczący sposób pobudza produkcję kolagenu. Witamina A dociera aż do skóry właściwej, naprawia więc cerę "u podstaw". Zapobiega wiotczeniu skóry, może też zmniejszać przebarwienia, także te posłoneczne. Świetnie oddziałuje na skórę suchą, szarą, potrzebującą nawilżenia, przywrócenia blasku. Warto pamiętać o tym, że witamina A szybko się utlenia, należy więc przechowywać ją w ciemnym, chłodnym miejscu.

Warto zwrócić uwagę również na witaminę C. To kolejna z witamin, która wspomaga organizm w walce z wolnymi rodnikami. Ma ona działanie rozjaśniające, rozświetlające cerę. Zwiększa odporność naczyń krwionośnych na uszkodzenia. Preparaty z witaminą C pomagają w walce z trądzikiem. Świetnie sprawdza się też w pielęgnacji włosów – sprawia, że są one bardziej puszyste, ale nie spuszone. Łatwiej się układają i nabierają zdrowego blasku.

Każda z witamin, które stosowane są w kosmetyce ma szereg właściwości sprawiających, że codzienna pielęgnacja staje się bardziej kompleksowa.

Jak dawkować witaminy w kosmetykach?

W przypadku kosmetyków nie wskazuje się dokładnej dawki, jaką można sobie zaaplikować, wiadomo bowiem, że trudno jest odmierzyć ile kremu wydobędzie się ze słoiczka. Nie oznacza to jednak, że można używać witamin bez ograniczeń i nie zwracając uwagi na żadne instrukcje.

Na przykład retinol dawkujemy sobie wyłącznie na noc, chroniąc się przy tym w czasie kuracji filtrami UV o wysokiej wartości, tak, aby uniknąć podrażnień, przebarwień. Używanie witaminy A zaczynamy wybierając małe stężenie. Zbyt stężony retinol może nieprzygotowanej na niego skórze bardziej zaszkodzić niż pomóc. 

Dodając witaminy do kosmetyków zwracamy uwagę na stężenie. Jak w przyrodzie, wszystko w nadmiarze i w niedoborze jest niedobre dla organizmu. 

Na co zwrócić uwagę kupując witaminy do kosmetyków?

Wybierając kosmetyki z witaminami lub kupując witaminy, które można dodać do kosmetyków, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stężenie. Na przykład w przypadku witaminy E, stężenie, które będzie korzystne dla naszej skóry waha się w granicach 1,5 do 3, a nawet 5%. Dodając konkretne witaminy do produktów, sprawdźmy w czym się rozpuszczają, na ile są stabilne. To pomoże nam stworzyć najbardziej skuteczną formulację.

Ile mogą kosztować witaminy w kosmetykach?

Kosmetyki z witaminami w składzie mają bardzo zróżnicowane ceny. Wszystko zależy od tego co jeszcze znajduje się w danym produkcie, jakie jest stężenie składników oraz jaką marżę narzuca marka. Można natomiast w korzystnej cenie zakupić witaminy – półprodukty, które dodane do kosmetyków dodatkowo podkręcą jego działanie. Na przykład 10 gram witaminy PP kosztuje nieco ponad 7 złotych, 30 ml octanu witaminy E – niecałe 15 złotych. Droższa będzie na przykład witamina C w oleju, za 10 ml zapłacimy prawie 70 złotych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium