Koenzym Q10 - co to jest?

Czym jest koenzym Q10? Nazwa substancji kojarzy się z wynikiem skomplikowanych i zaawansowanych badań laboratoryjnych. Nie bez przyczyny. to właśnie w amerykańskim laboratorium po raz pierwszy uzyskano koenzym Q10. Jest to enzym, który wyodrębniono badając mięsień sercowy wołu, obecny w narządach zwierząt różnych gatunków. W dalszym ciągu substancja pozostaje nieco tajemnicza. To co wiemy na pewno, to to, iż koenzym Q10 możemy nazwać prawdziwie odmładzającym eliksirem. Dla naszej skóry robi to, co w największym stopniu przyczynia się do opóźniania procesów starzenia – walczy z wolnymi rodnikami, a także przyspiesza zachodzące w skórze procesy odnowy.

Dlaczego warto kupić koenzym Q10?

Koenzym Q10 jest prawdziwie unikatową substancją. W kremie czy serum stanowi prawdziwy booster, stymuluje bowiem przemiany energetyczne w komórkach. Jego właściwości sprawiają, że pomaga chronić komórki przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych. Koenzym Q10 występuje bowiem naturalnie w błonach aparatu Golgiego, stabilizując odporność błon na uszkodzenia.

Warto wiedzieć, że substancja świetnie rozpuszcza się w tłuszczach, ale nie rozpuszcza się w wodzie. Ponadto, jest stabilna w zmianach temperatury pod ciśnieniem. Dlatego też, przemysł kosmetyczny tak chętnie korzysta z koenzymu. Łatwo wprowadzić go do kosmetyku, nie jest też skomplikowane jego syntetyzowanie. Obecnie można go pozyskiwać z drożdży czy bakterii. Istotne jest też, że substancja ta jest dobrze tolerowana przez organizm, nie wykazuje właściwości alergizujących.

Koenzym Q10 warto stosować jednak nie tylko dlatego, iż opóźnia procesy starzenia i pomaga likwidować istniejące już zmarszczki. Wśród jego funkcji warto wymienić detoksykację komórek, ale też zabezpieczenie odpowiedniego ich natlenienia. Koenzym Q10 włączony do regularnej pielęgnacji sprawia, że skóra łatwiej się regeneruje, jest jędrniejsza, elastyczniejsza. Zauważalna jest poprawa kolorytu, jego ujednolicenie i przywrócenie "zdrowego" odcienia cery. Dlatego też, substancja polecana jest osobom, które borykają się z problemem suchej, zmęczonej skóry. Koenzym Q10 łagodzi też zaczerwienienia, mikrourazy. Produkty z nim w składzie będą idealne dla cery dojrzałej, osłabionej, narażonej na stres, zanieczyszczenia (na przykład miejskie).

Warto wziąć pod uwagę, że aby naprawdę przeciwdziałać procesom starzenia, najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka. Im mniej koenzymu Q10 w skórze, tym niższa produkcja elastyny i kolagenu. Żeby procesy starzenia postępowały jak najpóźniej, trzeba zacząć działać jak najwcześniej. Dostarczanie koenzymu Q10 skórze nie sprawi, że zmarszczki nie pojawią się nigdy. Może jednak efektywnie opóźnić ich występowanie, a także podtrzymywać skórę w lepszej kondycji. Dlatego też, należy rozprawić się z mitem, mówiącym, iż koenzym Q10 odpowiedni jest wyłącznie dla cer dojrzałych. Z powodzeniem mogą go stosować osoby młode. Pamiętajmy również o tym, że efekty używania składnika widoczne są dopiero po kilku miesiącach.

Jak stosować koenzym Q10?

Koenzym Q10 można kupić jako roztwór w oleju z orzechów makadamii o stężeniu 1% (maksymalnie takie zalecane jest w kosmetyce). Taki półprodukt dodać można do kremów, masek lub do serum. Może być on mieszany z innymi olejami, dla zwiększenia skuteczności produktu. Używany jest także w bardziej płynnych formułach – na przykład lotionie czy toniku. Z powodzeniem może być wykorzystywany w pielęgnacji wieloetapowej.

Często substancję łączy się z innymi składnikami, które działają na korzyść skóry w podobnym zakresie. Mowa tu o witaminach młodości – A oraz E, a także o witaminie C czy kwasie hialuronowym. Nie ma też przeszkód aby krem z koenzymem Q10 nałożyć na przykład na witaminowe serum i stworzyć prawdziwie odmładzający koktajl dla skóry.

Koenzym Q10 - cena

Na rynku sporo jest produktów z koenzymem Q10, znajdziemy go w składzie kremów drogeryjnych lub aptecznych. Ich cena może wynosić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Warto rozważyć kupno półproduktu, czystego koenzymu Q10, który dodać można do maski lub kremu. 20 ml substancji można kupić nawet za kilkanaście złotych, jeśli rozejrzymy się za atrakcyjną promocją.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium