Bazy i emulgatory - czym są?

Żeby stworzyć wysokiej jakości produkt kosmetyczny nie wystarczy połączyć ze sobą wybranych składników i zamieszać. Niezwykle istotne znaczenie mają też bazy i emulgatory. Czym są te elementy?

Bazy mają różną konsystencję, w zależności od tego czego podstawą są. Bazy kremowe na przykład, mające konsystencję balsamu, będą idealne do kremów, serum. Wśród półproduktów znajdziemy też innego rodzaju bazy, jak na przykład szamponowe.

Do bazy wystarczy dodać wybrane dodatki, żeby stworzyć unikalny kosmetyk o pozytywnym działaniu na skórę, włosy czy paznokcie. 

Przygotowując kosmetyk, na przykład emulsję, najpierw do bazy dodajemy tłuszcz (czyli na przykład masła roślinne), dopiero na końcu preparaty, które rozpuszczają się w wodzie takie jak kolagen.

Żeby emulsja mogła powstać, do substancji wprowadzić należy emulgator, niezwykle istotny półprodukt uczestniczący w powstawaniu kosmetyków. Czym jest emulgator? Stanowi on środek powierzchniowo czynny. Jego istotną cechą jest zdolność do rozpuszczania się w obu fazach emulsji jednocześnie. Emulsja bowiem stanowi układ, który składa się z co najmniej dwóch faz ciekłych (wodnej i olejowej). Możemy mieć do czynienia z dwoma typami emulsji - woda w oleju lub olej w wodzie.

Właściwości emulgatora wynikają z faktu, iż cząsteczka ta ma różne fragmenty – ten, który odpowiedzialny jest za rozpuszczanie w rozpuszczalnikach takich jak woda i fragment, który odpowiada za rozpuszczanie w rozpuszczalnikach typu olej.

Warto tu wspomnieć, że tworzenie kosmetyków przy użyciu baz i emulgatorów nie polega wyłącznie na mieszaniu składników. Jest to proces, którego poszczególne etapy mają znaczenie dla właściwości produktu. Najpierw musimy odważyć do naczynia składniki fazy olejowej. Do drugiego naczynia odważamy wodę i te składniki, które są w niej rozpuszczalne. Zauważmy, że słowem kluczem jest tu "odważamy" – poszczególnych półproduktów nie dodajemy "na oko". W zależności od tego jak rozpuszcza się emulgator, dodajemy go do jednej lub drugiej fazy (w większości przypadku będzie to faza olejowa. Następnie fazy trzeba podgrzać, aż składniki się połączą. Wtedy dopiero można połączyć fazy, cały czas mieszając aż emulsja ostygnie.

Czy warto kupować bazy i emulgatory?

Dobra baza i emulgator to podstawa stworzenia wysokiej jakości produktu. Półprodukty te odpowiadają za to jak nasz kosmetyk będzie się "zachowywał", jaką będzie mieć trwałość. Emulgatory nie tylko ułatwiają tworzenie substancji, ale też mają właściwości, które w kosmetyku będą pożądane, na przykład nawilżające. Sama baza zdefiniuje w dużym stopniu strukturę kosmetyku, jego ciężkość, to jak będzie się aplikował.

Ponadto bazy i emulgatory pozwalają wydobyć z dodatków to co najlepsze. To emulgator jest swoistym łącznikiem między wspomnianymi fazami wodną i lipidową kosmetyku. Dzięki jego obecność cała formuła uzyskuje większą trwałość.

Co warto wiedzieć przed zakupem baz i emulgatorów?

Przed zakupem baz i emulgatorów warto sprawdzać ich skład. Baza, która jest podstawą kosmetyku powinna zawierać w przeważającej części składniki organiczne. Taka, która opiera się na syntetykach i "chemii" od razu zdefiniuje też niekorzystny skład kosmetyku.

Warto mieć też na uwadze, że jeśli sama baza jest ciężka, takie też właściwości przejmie kosmetyk. Na przykład bazy aloesowe są lekkie i bez trudu się wchłaniają. Kupując bazę do emulsji, sprawdźmy czy należy do półproduktów łatwo emulgujących (na przykład typu olej w wodzie). Powinna ona naśladować swoją formułą warstwę lipidową skóry.

Kupując emulgator, wybierajmy produkt, który ma dodatkowe właściwości - nawilżające i emoliencyjne. Dzięki temu, podniesie on skuteczność działania naszego kosmetyku.

Bazy i emulgatory - ceny

Ceny baz zależą od ich składu. Warto inwestować w ten półprodukty, które składają się w dużej mierze z elementów organicznych. 200 ml bazy szamponowej lub do odżywki to koszt od około 20 do 31 złotych. Za 100 g emulgatora zapłacimy niecałe 40 złotych. To te półprodukty będą podstawą naszych kosmetyków. To od nich w największej mierze będzie zależeć jak kosmetyk zachowa się na skórze czy włosach, czy będzie ją obciążał czy nie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium