Składniki aktywne wpływają na fizjologię i funkcjonowanie skóry. To właśnie dzięki nim kosmetyki spełniają swoje zadania: krem nawilżający – nawilża, a przeciwzmarszczkowy – zapobiega powstawaniu zmarszczek. Jest to więc obowiązkowy element, który musi się znaleźć, wraz z substancją bazową, w każdym kosmetyku.
Składniki aktywne nie zawsze działają w tym samym miejscu
Ze względu na miejsce działania składniki podzielić można na trzy grupy:
– działające na powierzchni skóry, czyli w warstwie rogowej, które dbają o skórę poprzez zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia lub modyfikację bariery (np. ceramidy, lipidy, filtry UV),
– docierające do głębszych warstw, gdzie wiążą się z receptorami w skórze właściwej (np. witaminy),
– działające na poziomie komórkowym (np. antyoksydanty).

Składniki aktywne występujące w kosmetykach można podzielić na pięć grup.
1. Składniki złuszczające pomagają usuwać martwe komórki naskórka, dzięki czemu skóra wygląda zdrowo i promiennie. Najnowsze badania dowodzą również, że systematyczne złuszczanie stymuluje produkcję kolagenu.
2. Składniki wspomagające komunikację komórkową stymulują komórki do określonych zachowań, np. samoregeneracji. Do tej grupy zalicza się retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które działają jak antyoksydanty oraz wygładzają skórę i zmniejszają zmarszczki.
3. Składniki wybielające przebarwienia skórne zapobiegają formacji melaniny, a więc w rezultacie zapobiegają powstawaniu przebarwień, szczególnie w przypadku hiperpigmentacji.
4. Składniki imitujące strukturę skóry pozwalają uzupełnić niedobory składników, które naturalnie znajdują się w skórze ludzkiej, a których na skutek niekorzystnych oddziaływań, takich jak wiek czy promieniowanie UV, została ona pozbawiona. Uzupełnienie tych braków pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie skóry i dłuższe zachowanie jej młodego wyglądu.
5. Antyoksydanty neutralizują działanie wolnych rodników, zapobiegając tym samym niszczeniu włókien kolagenowych. Najlepsze działanie antyoksydacyjne uzyskuje się przez połączenie różnych substancji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl