Witaminy które wzmocnią i zapobiegną wypadaniu włosów.
Witaminy na włosy, które je wzmocnią i powstrzymają wypadanie

Witaminy na włosy, które je wzmocnią i powstrzymają wypadanie

Włosy są wrażliwe na niedobory witamin. Są bardziej podatne na zniszczenia i wypadają. Warto więc wiedzieć jakie witaminy wybrać, żeby cieszyć się zdrowymi i pięknymi pasmami, jak je dawkować, jakie też włączyć mikroelementy.

Zobacz także artykuł: Witaminy.

Wpływ niedoboru witamin na stan i wypadanie włosów

Witaminy i mikroelementy to te składniki, których nawet drobny niedobór daje się odczuć. Widzimy po kondycji skóry, paznokci czy włosów, że organizm się "buntuje". Nawet najlepsze kuracje i najwyższej jakości kosmetyki nie wystarczą, jeśli nie dostarczymy sobie składników takich jak witaminy.

Jakie są efekty niedoboru witamin? Zauważalne może być osłabienie kondycji włosów, są one mniej lśniące, łatwiej się łamią, końcówki mogą się rozdwajać. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wypadania włosów. Mówimy wtedy o łysieniu telogenowym. Jest ono charakterystyczne dla kobiet i zachodzi wtedy, gdy skraca się faza wzrostu włosa, a zwiększa się ilość tych włosów, które naturalnie wypadają. Częstą przyczyną tego zjawiska jest stres, ale też brak odpowiedniej ilości witamin. Na szczęście, ten rodzaj łysienia jest całkowicie odwracalny. Kuracja wymaga jednak dbałości o odpowiednią dietę. Kluczowe będą tu dobre witaminy na włosy.

Jakie witaminy wybrać na osłabione i wypadające włosy?

Jakie są dobre witaminy na włosy? Żeby cieszyć się zdrowymi, pięknymi pasmami, warto zadbać o suplementację witamin z grupy B oraz witaminy A,E (te dwie nazywane są witaminami młodości), H, D oraz C. Dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o odpowiednią ich podaż w diecie, ale też stosowanie w kosmetykach na włosy.

Jeśli doskwiera nam wypadanie włosów, może to oznaczać niedobór witaminy A, nazywanej też retinolem.

Retinol ma istotne znaczenie dla zachodzących w komórkach procesów fizjologicznych. Wzmacnia włókna kolagenowe, ma działanie regenerujące. Świetnie też oddziałuje też na metabolizm komórek rogowych nabłonka skóry głowy oraz samych cebulek. W efekcie, włosy są gęstsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Jeśli chodzi o witaminy na wypadanie włosów, witamina D będzie naszym sprzymierzeńcem. Wnikając do wnętrza włosa, wzmacnia go, sprawia, że włókno włosa jest pogrubione, a co za tym idzie – mocniejsze, mniej narażone na rozdwajanie. Włosy zyskują połysk oraz gładkość. 

Jakie będą najlepsze witaminy na włosy osłabione? Podstawą jest tu witamina C. To ona pomaga w tworzeniu kolagenu, który stanowi budulec włosa. Z kolei witamina E przywróci osłabionym, matowym włosom blask, elastyczność. Witaminy z grupy B pobudzą włosy do wzrostu, będą stymulować cebulki. Co ciekawe, przeciwdziałają one również łupieżowi, dbając o kondycję skóry głowy. W wielu produktach do włosów obecna jest też biotyna, czyli witamina H. Jej zadaniem jest zapobieganie łysieniu oraz siwieniu.

Dawkowanie witamin i ich wchłanialność ma znaczenie

"Co za dużo to niezdrowo" mówi polskie porzekadło. Ma ono zastosowanie także w przypadku witamin. Co ciekawe, nie tylko niedobór witamin może mieć negatywne skutki. Na przykład nadmiar retinolu także bywa przyczyną wypadania włosów. W przypadku mikroelementów, właściwa ich podaż ma kluczowe znaczenie.

Zdecydowanie trudniej jest przedawkować witaminy w kosmetykach, ale także w tym przypadku warto jest stosować się do zaleceń. Jeśli na danym produkcie napisane jest, aby używać danego kosmetyku 2 razy w tygodniu, nie pomożemy sobie stosując go w nadmiarowej ilości lub codzienne.

Drugą kwestią jest wchłanialność witamin. Możemy przyjąć na przykład dzienną dawkę danej witaminy w nieodpowiedni sposób i w efekcie w żaden sposób nie skorzystać z właściwości danego składnika. Na przykład witamina D rozpuszczalna jest tylko w tłuszczach, żeby więc zapewnić odpowiednią jej wchłanialność, należy podawać ją w formulach olejowych.

Nie tylko witaminy, ale również i mikroelementy

Dobrze jest mieć na uwadze, że w dbałości o kondycję włosów istotne znaczenie odgrywają nie tylko witaminy, ale również mikroelementy. Na przykład tabletki na wypadające włosy zawierają często cynk. Ten antyutleniacz w znaczącym stopniu chroni skórę głowy przed wolnymi rodnikami, które stymulują procesy starzenia. Podobnie działa także mangan. Wzrost włosów z kolei poprawia krzem, to on jest niezbędny do produkcji enzymów, uczestniczących w tworzeniu kolagenu. Za sprężystość i elastyczność włosów odpowiada miedź.

Po jak długim czasie suplementacji widać efekty?

Jakie witaminy na włosy zadziałają najszybciej? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od samej kondycji włosa. Im bardziej zniszczony włos, tym bardziej spektakularny i widoczny będzie efekt. Warto też mieć na uwadze, że kuracja potrwa dłużej. Ogólnie, żeby widoczne były efekty odbudowy i wzmocnienia włosów, potrzeba kilku tygodni, czasem miesięcy. Najlepiej jeśli zadziałamy zewnętrznie i wewnętrznie. Z jednej strony powinniśmy dbać o dietę i suplementację witamin, z drugiej, dostarczać kompleksu witamin i minerałów w dobrze skomponowanych kosmetykach. Szampon, który dba o skórę, może dostarczać jej niezbędnych mikroelementów, z kolei odżywka i maska powinny zawierać kompleks witamin i minerałów, które wnikną w głąb włosa i głęboko go odżywią.

W dbałości o kosmyki istotna jest przede wszystkim systematyczność. Jeśli nasza dieta trwale się zmieni, a przy każdym myciu i stylizacji włosów zadbamy o odpowiednio dobrany kompleks witaminowy, będziemy cieszyć się pięknymi, zdrowymi pasmami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium