Zalety i wady keratynowego prostowania włosów
Zalety i wady keratynowego prostowania włosów. Zdjęcie przedstawia mokre włosy, podczas zabiegu keratynowego.

Zalety i wady keratynowego prostowania włosów

Coraz częściej słyszy się o zabiegu keratynowego prostowania włosów, który poprzez swoją kontrowersyjność wywołuje dużo emocji. Jeśli i Ty zastanawiasz się, na czym dokładnie polega ten zabieg i jakie mogą być jego konsekwencje, ten artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na nękające Cię pytania.

Zobacz także inny artykuł na temat keratynowego prostowania włosów.

Czy keratynowe prostowanie niszczy strukturę włosów?

Keratynowe prostowanie włosów to często wybierany zabieg w salonach fryzjerskich. Kobiety zakochały się w gładkich, prostych włosach będących efektem prostowania. Cała trudność polega na tym, że mieszanka keratyny z szkodliwym formaldehydem wprasowywana jest w strukturę włosa prostownicą o bardzo wysokiej temperaturze przekraczającej 200 stopni Celsjusza, przez stosunkowo długi czas. Mieszanka ta ma za zadanie uzupełnić ubytki w strukturze włosa keratyną będącą jednym z głównych składników budulcowych. 

Bardzo ważne jest, by fryzjer odpowiednio dobrał temperaturę nagrzania prostownicy do włosów klientki. Wtedy można mieć pewność, że zabieg jest przeprowadzany prawidłowo i pozostawi włosy wzmocnione, gładkie i lśniące. Równie ważna jest pielęgnacja włosów tuż po zabiegu i stosowanie specjalistycznych kosmetyków. 

Przed zabiegiem warto dowiedzieć się jak najwięcej o pielęgnacji i wypytać fryzjera o wszystkie kwestie związane z późniejszym traktowaniem kosmyków. 

Zalety i wady keratynowego prostowania włosów

Keratynowe prostowanie włosów ma wiele zalet, ale, niestety, pojawia się także druga strona medalu.

Do największych korzyści płynących ze zdecydowania się na ten rodzaj pielęgnacji można zaliczyć przede wszystkim wspaniały wygląd włosów. Są gładkie, błyszczące, lśniące. Nie puszą się pod wpływem wilgoci i same dobrze się układają. Największą zaletą jest jednak fakt, że efekty zabiegu będą widoczne na głowie przez kilka miesięcy, a więc dla osób, które na co dzień korzystają z prostownicy w domu, może to być wielka oszczędność czasu i energii. 

Jest to jednak zabieg nieco kontrowersyjny i posiada tyleż samo zwolenników, co i wrogów. Kontrowersje pojawiają się z uwagi na wykorzystanie formaldehydu szkodliwego dla ludzkiego organizmu. Co prawda wielu specjalistów używa produktów niezawierających tej substancji, lecz wątpliwości pozostają. Kolejną wadą może być dla niektórych nietrwałość zabiegu, co dla innych z kolei będzie stanowiło dużą zaletę. Włosy po upływie kilku miesięcy wracają do stanu sprzed zabiegu. Również nieprawidłowe wykonanie prostowania lub nieodpowiednia późniejsza pielęgnacja mogą przyczynić się do zniszczenia włosów. 

Należy pamiętać, że fryzjerzy odradzają keratynowe prostowanie włosów farbowanych. Mogą jednak wystąpić wyjątki od reguły, w zależności od tego, czy koloryzacja była wykonana za pomocą farby chemicznej czy naturalnej.

Jak suszyć włosy po keratynowym prostowaniu włosów?

Aby keratyna mogła wniknąć głębiej w strukturę włosa i dodatkowo go wzmocnić, należy przestrzegać zasad pielęgnacji. Zniszczone włosy po keratynowym prostowaniu włosów to najczęściej efekt braku współpracy między klientką a fryzjerem. Ona zaniechała wspomagających zabiegów, a specjalista być może nieodpowiednio przekazał wiedzę i nie przestrzegł przed skutkami takich działań. 

Włosy po keratynowym prostowaniu wymagają szczególnej troski. Zaskakująca może być konieczność używania suszarki. Po zabiegu nie wolno suszyć ich w naturalny sposób, pozostawiając do samodzielnego wyschnięcia. Należy każdorazowo wysuszyć je bardzo dokładnie suszarką i nie pozostawiać wilgotnych kosmyków. Ciepłe powietrze aktywuje pożądane działanie keratyny.

Zalety i wady keratynowego prostowania włosów zdjęcie przedstawia białą butelkę z preparatem

Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu?

Po keratynowym prostowaniu włosy będą gładkie i lśniące wyłącznie wtedy, gdy zostaną otoczone szczególną opieką. Przez minimum dobę po zabiegu, ale najlepiej dwie lub nawet trzy, nie wolno ich myć ani suszyć, a później po każdym myciu należy suszyć suszarką. W tym czasie trzeba zrezygnować z basenu, sauny i innych aktywności, podczas których mogłyby nabrać wilgoci z powietrza. Nie wolno ich również wiązać ani w żaden sposób upinać. Warto też zwrócić uwagę, czy podczas snu nie są w jakimkolwiek stopniu przyciśnięte do poduszki przez głowę, a przez to wygięte i ułożone w dziwny sposób. Jeśli zauważalne są zgięcia i pofalowania, należy użyć prostownicy do zniwelowania ich. 

Kluczowa jest właściwa pielęgnacja kosmetykami przeznaczonymi specjalnie dla tego zabiegu. Chodzi o to, by dostarczyć keratyny włosom za pomocą kosmetyków w nią bogatych, a przez to także zminimalizować ilość samoczynnie wypłukującej się z włosów keratyny. Wraz z rosnącą popularnością zabiegu, na rynku dostępnych jest coraz to więcej profesjonalnych szamponów fryzjerskich z dodatkiem keratyny. Sprawią one, że efekty zabiegu będą dłużej się utrzymywać, a przez to włosy zachowają blask i zdrowy wygląd.

Koniecznie należy rozważyć także suplementację witamin pomocnych w utrzymywaniu dobrej kondycji włosów i cebulek. Znacząco wpłyną na wygląd i zredukują ich wypadanie. Zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej na temat witamin wzmacniających włosy i zapobiegających ich wypadaniu.

Ile kosztuje keratynowe prostowanie włosów?

Początkowo kwota, którą trzeba przeznaczyć na zabieg keratynowego prostowania włosów, może wydawać się wysoka. Po chwili jednak zdanie może ulec zmianie. Biorąc pod uwagę okres utrzymywania się efektu (kilka miesięcy) i ogromną ilość czasu zaoszczędzonego na codzienne prostowanie włosów w domu, nie wynosi ona wcale tak wiele. 

Ceny w salonach fryzjerskich zaczynają się od 300 złotych, a kończą poniżej 1000. Wpływ na cenę ma przede wszystkim wybór salonu i długość włosów. Za krótkie pasma zapłacić można około 300 złotych, jednak koszt zabiegu na długich kosmykach wynieść może nawet 900 złotych. Nie warto jednak oszczędzać i udać się do zaufanego profesjonalnego salonu.

Istnieją też zestawy do samodzielnego przeprowadzenia zabiegu keratynowego prostowania włosów w zaciszu domowym. Cena takiego zestawu to około 100-150 złotych, jednak wymaga to anielskiej cierpliwości i pewnej zręczności. Nie jest to skomplikowana sprawa, lecz niezwykle czasochłonna.

Jeżeli nie keratynowe prostowanie włosów, to co?

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy keratynowe prostowanie niszczy włosy i nie masz pewności co do odpowiedzi lub po prostu nie chcesz wykonywać tego zabiegu na swoich włosach, droga do pięknych i gładkich włosów nie jest jeszcze zamknięta. Wraz z modą na keratynowe prostowanie stopniowo zaczęły pojawiać się alternatywy.

Pierwszą z nich jest nanoplastia, inaczej nazywana nanoplastyką. Polega ona na prostowaniu włosów za pomocą karbocysteiny oksoacetamidowej, czyli substancji organicznej połączonej z kolagenem, olejem arganowym, masłem shea, aminokwasami, keratyną oraz witaminami i proteinami. Mają one fantastyczny wpływ na włosy, a jednocześnie wnikają w nie i zmieniają ich strukturę, przez co stają się proste. Rezultat utrzymuje się przez kilka miesięcy, a zabieg jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla włosów niż prostowanie za pomocą keratyny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium