Mucyna w kosmetyce – co warto o niej wiedzieć?
Mucyna w kosmetyce – co warto o niej wiedzieć?

Mucyna w kosmetyce – co warto o niej wiedzieć?

Małe, niepozorne mięczaki okazały się ogromnym odkryciem dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego. Stwierdzono, że w śluzie wydzielanym przez umięśnioną nogę ślimaków znajduje się bogactwo odżywczych dla skóry składników. Odkrycia dokonano przypadkiem, dzięki obserwacji osób pracujących przy zwierzętach. Okazało się, że skóra dłoni tych ludzi jest niezwykle miękka i gładka, a jej skaleczenia doskonale się goją. Ze względu na dobroczynne działanie na skórę, śluz ze ślimaka znalazł zastosowanie w kosmetyce. Z pewnością warto bliżej zapoznać się ze ślimaczymi tajnikami pięknej i zdrowej skóry.

Czym jest mucyna i jak się ją pozyskuje?

Mucyna należy do grupy glikozaminoglikanów - polisacharydów wchodzących w skład błon komórkowych. Związek ten w dużych ilościach występuje m.in. w śluzie ślimaków. Aby pozyskać cenną wydzielinę, hoduje się w kontrolowanych, higienicznych warunkach ślimaki z gatunku Helix aspersa. Przyjaciele zwierząt mogą być spokojni, gdyż proces zbierania śluzu jest bezpieczny dla mięczaków i nie przysparza im żadnych cierpień. Wydzielina jest poddawana dalszej obróbce, między innymi filtrowaniu. Tak przetworzona substancja znajduje zastosowanie w kosmetologii. Ciekawostką jest fakt, że w niektórych krajach stosuje się zabieg kosmetyczny polegający na zaaplikowaniu żywych ślimaków na twarz. Pełzając, zwierzęta rozprowadzają śluz po powierzchni skóry. Na szczęście my nie musimy poddawać się tej kontrowersyjnej procedurze, aby skorzystać z dobrodziejstw ślimaczej wydzieliny.

Jakie jest działanie śluzu ze ślimaka?

Śluz zapewnia ślimakowi ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Oprócz mucyny zawiera liczne substancje o dobroczynnych właściwościach, m.in. kwas hialuronowy, antyoksydanty, kwas glikolowy, alantoinę, witaminy A, C i E oraz związki o właściwościach antybiotycznych. Tak bogaty skład sprawia, że kosmetyki oparte o wydzielinę gruczołów śluzowych ślimaka mają wyjątkowo korzystne właściwości, wśród których można wymienić:

  • regenerację komórek skóry;
  • zmniejszanie odczynów zapalnych i podrażnień;
  • nawilżenie skóry;
  • intensyfikację syntezy kolagenu;
  • szybkie gojenie ran;
  • redukcję blizn;
  • zmniejszenie rozstępów;
  • spłycenie zmarszczek;
  • przeciwdziałanie rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jeśli chodzi o naszą urodę, substancje zawarte w śluzie ze ślimaka skutecznie przeciwdziałają objawom starzenia cery, łagodzą stany zapalne i alergiczne, delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka. Zadziwiające jak wiele pozytywnych efektów dla skóry zyskujemy dzięki skromnym, niewielkim zwierzakom i mucynie.

Jak wykorzystać w praktyce wydzielinę ślimaków?

Jeżeli chcemy cieszyć się pozytywnym wpływem substancji zawartych w śluzie ślimaka, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni preparat kosmetyczny. Najefektywniejszy jest filtrowany śluz ze ślimaka, gdyż zawiera najwięcej substancji aktywnych. Można stosować go bezpośrednio na skórę. Najlepiej jednak, według odpowiednich formuł, własnoręcznie sporządzić kosmetyki oparte o naturalne składniki i wzbogacić je o filtrowaną wydzielinę ślimaków. Proporcja w kosmetyku powinna mieścić się w przedziale 3 - 80% mucyny. Jeśli planujemy samodzielnie przygotować sobie krem lub maseczkę - pamiętajmy, że wydzielina pozyskana ze ślimaków źle toleruje detergenty, alkohol i wysoką temperaturę.

https://esent.pl/sluzzeslimaka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium