Jakie funkcje pełnią emulgatory w kosmetykach?
Jakie funkcje pełnią emulgatory w kosmetykach?

Jakie funkcje pełnią emulgatory w kosmetykach?

Od współczesnych kosmetyków oczekujemy nie tylko skutecznego działania, lecz także wygodnego i przyjemnego korzystania z nich. Z tego względu dostępne w drogeriach produkty pielęgnacyjne odznaczają się estetycznym wyglądem, pięknym zapachem i przyjemną dla zmysłów konsystencją. Emulgatory są substancjami, których zadaniem jest stabilizacja emulsji. W produktach kosmetycznych często niezbędne jest połączenie dwóch substancji, które w naturalnych warunkach nie mieszają się. Przykładami takich mieszanin są woda w oleju lub olej w wodzie. Dzięki zastosowaniu emulgatora mieszanina uzyskuje odpowiednią strukturę i nie rozwarstwia się. Ze względu na to, że emulgatory często nie posiadają osobnych walorów pielęgnacyjnych a ich zadanie polega przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniej postaci kosmetykom można rozważać czy rzeczywiście są do nich niezbędnym dodatkiem. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych powszechnie stosowanych w produktach pielęgnacyjnych składników.

 

Jakie cechy powinien mieć emulgator?

Istnieje kilka cech, jakimi powinien charakteryzować się dobry emulgator. Przede wszystkim nie może to być substancja toksyczna, ani reaktywna ze składnikami mieszaniny. Musi skutecznie obniżać napięcie powierzchniowe na granicy faz i prowadzić do dobrego rozproszenia i rozdrobnienia cząstek zawiesiny w fazie rozpraszającej. Powinien zapobiegać zjawisku inwersji oraz zapewnić emulsji właściwą lepkość i konsystencję. Istotną funkcją emulgatora i celem, dla którego dodaje się go do kosmetyków jest zapewnienie stabilności emulsji w okresie przydatności produktu kosmetycznego do użycia.

https://esent.pl/woskpszczeli

 

Jakie są rodzaje emulgatorów?

Emulgatory można podzielić ze względu na sposób ich oddziaływania na jonowe, niejonowe i nie będące substancjami powierzchniowo czynnymi (tzw. pseudoemulgatory np. kaolin, stearyniany, bentonit) . Emulgatory jonowe mogą posiadać ładunek dodatni lub ujemny. Do grupy substancji o ujemnym ładunku należą mydła czy estry wyższych alkoholi i kwasów tłuszczowych, które w emulsjach typu olej – woda tworzą obfitą pianę. Emulgatory o ładunku dodatnim nie mają właściwości spieniających i często pełnią funkcję antystatyczną w produktach do pielęgnacji włosów. Do emulgatorów niejonowych należą np. wyższe alkohole, lanolina, estry poligliceroli,  lub proteiny. Substancje emulgujące mogą pochodzić ze źródeł naturalnych lub być substancjami syntetycznymi. Niektóre z syntetycznych związków powierzchniowo czynnych stosowanych w przemyśle kosmetycznym mogą niekorzystnie wpływać na skórę i wywoływać jej podrażnienie oraz reakcje alergiczne. Naturalne emulgatory często posiadają dodatkowe walory pielęgnacyjne i ułatwiają przenikanie aktywnych składników kosmetyków w głąb skóry.

https://esent.pl/CocoGlucoside500

 

Emulgatory przyjazne dla skóry

Wymagania stawiane kosmetykom rosną. Coraz większa liczba konsumentów świadomie poszukuje produktów pozyskiwanych z natury. Często istotną kwestią jest także potwierdzone certyfikatami ekologiczne pochodzenie. Bez wątpienia naturalne emulgatory są znacznie bardziej przyjazne dla zdrowia niż syntetyki. Wybierając produkty pielęgnacyjne warto zwracać uwagę na ich skład. Do substancji, które mogą mieć szkodliwy wpływ na ludzki organizm należy przede wszystkim glikol polietylenowy (PEG) i jego pochodne. W kosmetykach naturalnych tego rodzaju związki nie powinny w ogóle się znajdować. Innymi przykładami syntetycznych emulgatorów, których lepiej unikać w składach kosmetyków są m.in.: PEO, DEA, TEA. Sztuczne związki chemiczne skutecznie można zastąpić naturalnymi substancjami emulgującymi, takimi jak: lanolina, wosk pszczeli, poliglukozyd kwasów oleju kokosowego czy pozyskiwany m.in. z oliwek preparat znany pod nazwą Olivem 1000. Naturalne, przyjazne dla organizmu emulgatory mogą z powodzeniem być stosowane w domowej produkcji kosmetyków.

https://esent.pl/pl/p/OLIVEM-1000-emulgator-25-g./199

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium