Olejek z drzewa herbacianego – właściwości na skórę
Olejek z drzewa herbacianego – właściwości na skórę

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości na skórę

Olejek z drzewa herbacianego od setek lat wykorzystywany był do dezynfekowania ran ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Okazuje się, że posiada on także właściwości pielęgnacyjne, dlatego też z powodzeniem można aplikować go na skórę twarzy czy wykorzystywać podczas zabiegów na dłonie.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest olejek z drzewa herbacianego i jak wygląda procedura jego pozyskiwania,
  • w jaki sposób wpływa na wygląd skóry,
  • czy może być stosowany w aromaterapii,
  • jakie są przeciwwskazania do stosowania olejku z drzewa herbacianego.

Przeczytaj także: Aromaterapia - jak prawidłowo ją przeprowadzić?

Czym jest olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego to w rzeczywistości ekstrakt z liści drzewa herbacianego, które występuje w Australii. W skład olejku wchodzą w przeważającej części związki fenolowe i terpeny, które wykazują właściwości antybakteryjne. Dlatego też olejek z drzewa herbacianego przez długie lata wykorzystywany był do przemywania i dezynfekowania ran. Po dziś dzień znajduje on zastosowanie w medycynie naturalnej, choć obecnie olejek ten cieszy się największą popularnością w dziedzinie kosmetologii i aromaterapii. Olejek herbaciany zawiera również monoterpeny, w tym terpinen, cyneol, cymen, diterpeny, seskwiterpeny oraz innego rodzaju substancje. Przybiera on postać jasnożółtej, oleistej cieczy. Podczas jego aplikowania wydziela się intensywny, kamforowy zapachOlejek z drzewa herbacianego można kupić w dobrych sklepach zielarskich, a także w aptekach. Zwykle sprzedawany jest on w niewielkich buteleczkach, tak aby aplikacja nie sprawiała większych problemów.

Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie

Zastosowanie olejku z drzewa sandałowego jest bardzo szerokie, w szczególności w kosmetologii. Specjaliści polecają, aby używać go przede wszystkim w celu:

  • pielęgnacji cery trądzikowej,
  • leczenia łuszczycy,
  • zwalczania łupieżu,
  • leczenia grzybicy,
  • łagodzenia bólu mięśniowego,
  • leczenia pierwszych objawów przeziębienia,
  • leczenia odparzeń.

Pomocniczo możemy sięgnąć po olejek herbaciany do dezynfekcji rąk, jeśli nie mamy przy sobie specjalistycznych preparatów. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i dezynfekcyjne, można nim przemywać drobne skaleczenia czy rany. Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie wykazuje działanie pielęgnacyjne i regenerujące. Polecany jest w szczególności kobietom z kruchymi, łamliwymi paznokciami. Dobrze sprawdza się jako naturalny preparat wzmacniający, na przykład po zdjęciu manicure hybrydowego czy żelowego. Możemy aplikować go bezpośrednio na skórki bądź przygotować mini kąpiel dla dłoni - do miseczki z letnią wodą wlewamy kilka kropel olejku, a następnie moczymy w niej dłonie. Kąpiel można powtarzać kilka razy w tygodniu. Olejek herbaciany możemy stosować pomocniczo przy przeziębieniu lub grypie, najlepiej w formie inhalacji. Jego główne działanie sprowadza się wtedy do udrażniania dróg oddechowych. Alternatywnym rozwiązaniem będzie nasączenie kilkoma kroplami olejku chusteczki, którą położymy na poduszce - dzięki temu będziemy mogli swobodnie oddychać przez całą noc. 

Olejek z drzewa herbacianego – aromaterapia

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego charakteryzuje się intensywnym zapachem, który znakomicie może posłużyć do aromaterapii. Sama aromaterapia ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Aromaterapia z zastosowaniem olejku z drzewa herbacianego polecana jest w szczególności osobom, które borykają się z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Można przeprowadzać ją okresowo, na przykład w czasie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę, w celach profilaktycznych. Z drugiej strony aromaterapia olejkiem z drzewa herbacianego może mieć niemały wpływ na nasze samopoczucie i stan umysłu. Pomaga uspokoić się, wyciszyć skołatane nerwy, zregenerować mózg po ciężkim dniu. Aromaterapię można przeprowadzić na kilka sposobów, wśród których najczęściej wymienia się:

  • inhalacje,
  • kąpiele,
  • masaże,
  • okłady.

Jeśli chcemy, aby zapach olejku roznosił się w mieszkaniu, warto sięgnąć po kominek zapachowy

Olejek z drzewa herbacianego na twarz

Kosmetolodzy i dermatolodzy zalecają olejek herbaciany na twarz, szczególnie w przypadku cery trądzikowej. Powinien być on aplikowany punktowo, w miejscach, których pojawiają się wypryski. Olejek ten doskonale sprawdza się także w przypadku cery tłustej - wystarczy dodać kilka jego kropel do maseczki, tak aby zredukować ilość wydzielanego sebum. Właściwości olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że stanowi on częsty dodatek do różnego rodzaju kosmetyków. Powodem jest fakt, iż wzmacnia on działanie substancji aktywnych, które mają przywrócić naszej skórze prawidłowy wygląd. Co więcej, wykazuje on właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, zatem z powodzeniem można przemywać twarzy roztworem sporządzonym na bazie olejku. Delikatnie oczyści on skórę z różnego rodzaju drobnoustrojów, a przy tym jej nie podrażni. Rozwór sporządzony na bazie olejku z drzewa herbacianego może być doskonałą alternatywą dla chemicznych kosmetyków do oczyszczania twarzy, które nie są polecane w szczególności dla skóry wrażliwej. Zastosowanie olejku herbacianego jest na tyle szerokie, że do pielęgnacji twarzy może wybrać go każda kobieta. Przykładowo, z jego pomocą przygotujemy parówkę kosmetyczną. Wystarczy do gorącej wody dolać kilka kropel olejku, a następnie nachylić się nad naczyniem, przykrywając głowę ręcznikiem. Już po około 10-15 minutach nasza skóra będzie wyraźnie odżywiona, a pory oczyszczone. 

Olejek z drzewa herbacianego - przeciwwskazania

Choć olejek z drzewa herbacianego posiada wiele dobroczynnych właściwości, dzięki którym znalazł zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również w kosmetologii oraz w aromaterapii, w niektórych przypadkach nie powinien być stosowany. Przede wszystkim powinny unikać go osoby, u których stwierdzono uczulenie na jakikolwiek składnik olejku. Jeśli aplikujemy go po raz pierwszy, to zróbmy najpierw zróbmy próbę na nadgarstku - jeśli nie pojawi się na nim wysypka czy zaczerwienienie, a nam nie będzie towarzyszył świąd skóry, możemy zaaplikować olejek na twarz. Preparatu nie powinny stosować dzieci poniżej 6. roku życia - choć może być pomocny w zwalczaniu odparzeń, w przypadku małych dzieci należy sięgnąć po produkty adekwatne do ich wieku. Olejek herbaciany, tak jak i każdego rodzaju olejek eteryczny, może być stosowany jedynie zewnętrznie. Ważne, aby nie aplikować go na większe partie skóry. Nie powinien być też używany do odkażania bądź przemywania ran głębokich czy o dużych powierzchniach. Nie można stosować go jako środka leczniczego, bowiem działa jedynie wspomagająco w leczeniu różnego typu chorób. Co istotne, choć olejek z drzewa herbacianego na trądzik na ogół polecany jest przez lekarzy czy kosmetologów, powinniśmy go zaaplikować dopiero do skonsultowaniu się z dermatologiem. Dotyczy to w szczególności pacjentów z rozległymi zmianami trądzikowymi, którzy wdrożyli odpowiedni plan leczenia. W tym przypadku bardzo istotne jest, aby składniki olejku nie wchodziły w interakcję ze stosowanymi lekami. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium