Poznaj budowę swojej skóry i zacznij świadomie ją pielęgnować
Budowa skóry, jej właściwości oraz funkcje to kwestie, które powinna znać każda osoba zamierzająca stosować świadomą pielęgnację. Ten największy narząd naszego organizmu ma złożoną strukturę, odpowiedzialną za szereg właściwości. Wiedza o poszczególnych elementach skóry i ich specyfice umożliwia dobranie odpowiednich kosmetyków i kompleksowe zadbanie o cerę.
Czego dowiesz się z poniższego artykułu?
- Jakie są właściwości skóry?
- Jakie funkcje pełni ona w organizmie?
- Z czego zbudowana jest skóra?
- Na czym polega stosowanie świadomej pielęgnacji?
Zobacz także artykuł: "Systemy nośnikowe kosmetyków. Liposomy w kosmetologii".
Najważniejsze cechy skóry
Skóra jest największym i jednym z najważniejszych narządów w organizmie. Ze względu na swoją budowę warstwową ma liczne właściwości, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Przede wszystkim skóra ma zdolności regeneracyjne, a naskórek regularnie się złuszcza, ustępując miejsca nowym komórkom. Ponadto intensywnie uczestniczy w procesach gojenia się ran.
Nasza skóra cechuje się także zdolnościami do pozbywania się zanieczyszczeń ze swojej powierzchni – ma to miejsce zwłaszcza w nocy, kiedy to wyrównuje się poziom wody w tkankach, naskórek się odbudowuje, a włókna elastyny odnawiają się. Dlatego kosmetyki nakładane na wieczór, przed snem wchłaniają się najlepiej, co warto wiedzieć w przypadku świadomej pielęgnacji twarzy.
Istotną cechą skóry jest również jej jędrność i sprężystość, co wiąże się z obecnością kolagenu. Z wiekiem produkcja tego białka maleje, dlatego cera traci owe właściwości i zaczynają pojawiać się zmarszczki. Aby opóźnić procesy starzenia się skóry, warto więc stosować kosmetyki zawierające kolagen w naturalnej pielęgnacji.
Podstawowe funkcje skóry
Skóra pełni szereg istotnych funkcji, spośród których na pierwszy plan wysuwa się ochrona organizmu. Narząd ten jest barierą dla szkodliwych związków chemicznych i drobnoustrojów. Pełni także rolę izolatora, zabezpieczając przed zimnem i gorącem. Skóra chroni także przed nadmiarem promieniowania słonecznego.
Budowa skóry umożliwia jej także pełnienie funkcji termoregulacyjnych. Obecność gruczołów potowych i łojowych pozwala na oddawanie nadmiaru ciepła, natomiast warstwa naczyń krwionośnych chroni przed wyziębieniem poprzez krążenie krwi. Nasza skóra ma także zdolności do syntezy histaminy oraz witaminy D - kluczowych dla funkcjonowania organizmu.
Do innych funkcji skóry należy odbieranie bodźców z otoczenia za pomocą receptorów. Przekazują one informacje na temat temperatury, dotyku i ucisku, a także ewentualnego bólu, co umożliwia adekwatną reakcję organizmu.
Wiedza o budowie i funkcjach skóry jest niezwykle przydatna, aby świadomie dbać o cerę i stosować odpowiednie kosmetyki.
Elementy budowy skóry
Budowa skóry twarzy i reszty ciała jest trzywarstwowa – składa się z naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Każdy z tych elementów ma inną budowę, a także pełni określone funkcje.
Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, w związku z czym stanowi pierwszą barierę ochronną. Składa się z warstwy podstawnej (najgłębiej położonej), kolczystej, ziarnistej, jasnej oraz zrogowaciałej. Pierwsze dwa elementy tworzą tzw. warstwę rozrodczą, w której powstają wytwory naskórka: włosy, paznokcie oraz gruczoły potowe i łojowe.
Skóra właściwa zbudowana jest z warstwy siateczkowej i brodawkowej i w 70% składa się z kolagenu. Sprawia to, że ten element skóry jest rozciągliwy i odporny na urazy mechaniczne. W skórze właściwej znajdują się także komórki układu immunologicznego biorące udział w reakcjach odpornościowych organizmu.
Najbardziej wewnętrznie położona jest tkanka podskórna składająca się z komórek tłuszczowych oraz tkanki łącznej. Warstwa ta pełni funkcje podporowe i termoizolacyjne, a także pełni rolę magazynu energetycznego.
Stosowanie świadomej pielęgnacji
Znajomość budowy skóry i jej właściwości sprawia, że możliwe jest stosowanie świadomej pielęgnacji. W wyborze kosmetyków warto kierować się ich składem i działaniem, tak aby kompleksowo zadbać o cerę i rozwiązać problemy z nią związane. Początkowo możemy skupić się na skórze twarzy, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie, oczyszczenie i sprężystość, a następnie obejmować świadomą pielęgnacją również inne obszary ciała.
Niezwykle ważne jest dostosowanie rodzaju kosmetyków do typu cery – normalnej, suchej czy wrażliwej. Pamiętajmy też, aby sięgać po naturalne produkty ze składnikami aktywnymi, a nie artykuły zawierające duże ilości chemii mogącej podrażnić skórę.