Co wpływa na kondycję skóry ciała?
Co wpływa na kondycję skóry ciała?

Co wpływa na kondycję skóry ciała?

 

Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasza skóra każdego dnia bywa wystawiana na działanie całego mnóstwa szkodliwych czynników. Możemy tu wymienić na przykład nieczyste powietrze, zbyt długie przebywanie na słońcu, jakość wody czy nieostrożność przy goleniu. Ponadto to właśnie wygląd cery pokazuje, jak wygląda nasza codzienna rutyna – stres, śmieciowe jedzenie, pośpiech. Dlaczego te czynniki wpływają na nas tak niekorzystnie i jak możemy temu zaradzić?

 

Geny

 

Mówiąc o czynnikach, które wpływają na kondycję skóry nie można na pierwszym miejscu nie powiedzieć o genach. Dlaczego? Ponieważ oprócz koloru skóry, po rodzicach dziedziczymy również jej kondycję. Co to oznacza? Mniej więcej to, że jeśli na ich skórze występują znamiona, jest bardzo prawdopodobne, że i u nas się pojawią. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o dziedziczenie typu skóry – łojotokowej, suchej czy naczynkowej. Czy da się z tym jakoś walczyć? No cóż, niektórzy mogliby powiedzieć, że walka z matką naturą jest jak kopanie się z koniem, jednak odpowiednia pielęgnacja od najmłodszych lat może znacznie wpłynąć na kondycję skóry w przyszłości.

 

Wiek

 

Mówiąc o genach, nie można zapomnieć też o wieku. Niestety wraz z upływem czasu skóra wiotczeje, pojawia się na niej coraz więcej zmarszczek. Młody wygląd na dłużej zachowuje jedynie skóra łojotokowa ze względu na to, że jest grubsza. Jednak bez względu na typ, po trzydziestym roku życia zmarszczki mimiczne stają się trwałe. Dobra wiadomość jest taka, że proces starzenia można odrobinę spowolnić odpowiednią pielęgnacją. Warto także unikać nadmiernego opalania, palenia papierosów.

 

Jakość wody

 

Jakość wody ma bardzo duże znaczenie, jeśli idzie o kondycję skóry. Woda twarda, zawierająca dużo chloru może zniweczyć wszystkie zabiegi pielęgnacyjne – stosowanie kremów, masek, odpowiednie mycie. Woda złej jakości powoduje nadmierne przesuszanie skóry i pozbawia jej naturalnej, lipidowej powłoki, która pełni funkcję ochronną. Znacznie lepszy wpływ na skórę, a także i włosy ma woda miękka. Dlatego warto wiedzieć, że twardość wody można zredukować za pomocą specjalnych filtrów.

 

Golenie

 

Golenie może mieć zły wpływ szczególnie na skórę wrażliwą. Ten typ tuż po goleniu staje się zaczerwieniony i podrażniony, często pojawia się także wysypka. Nie oznacza to jednak, że raz na zawsze trzeba zrezygnować z używania golarek. Wystarczy pamiętać o tym, że dużo łatwiej usuwa się włoski, kiedy są już mokre, dlatego najlepiej robić to po kąpieli, a nie przed. Warto także stosować preparaty łagodzące, na przykład zawierające aloes.

 

Częste i długie wizyty na solarium

 

Posiadanie pięknej, opalonej skóry to wciąż marzenie wielu kobiet. Wiele z nich decyduje się na wizytę na solarium. Jednak czy to aby na pewno dobre rozwiązanie? Wykorzystywane w solariach promienie UV wprawdzie pobudzają proces produkcji melaniny, ale to chyba jedyna ich zaleta. Opalanie w solarium przyspiesza proces starzenia i niejednokrotnie powoduje oparzenia, a powstałe podczas wizyt w solarium znamiona mogą w późniejszym czasie przekształcić się w nowotwory. Ponadto częste wizyty w solarium osłabiają układ immunologiczny.

 

Stres

 

W wyniku stresu, szybkiego stylu życia, zmęczenia skóra staje się matowa i szarzeje. Zmniejsza się jej jędrność, uwidaczniają się drobne zmarszczki. Skóra tłusta przetłuszcza się jeszcze bardziej, natomiast sucha szybciej się przesusza. Stres bywa również przyczyną chorób skóry. Tutaj nie pomogą żadne magiczne środki. Jedynym remedium jest wystarczająca ilość snu i odpoczynek. Staraj się też ograniczać do minimum sytuacje stresowe.

 

Makijaż

 

To, co nakładamy na skórę, również ma na nią wpływ! Produkty służące do robienia makijażu mogą blokować pory i nie pozwalają skórze oddychać. To może prowadzić do powstawania niedoskonałości i szybszego starzenia się zewnętrznej powłoki ciała. Dlatego codziennie trzeba pamiętać o dokładnym zmyciu makijażu i oczyszczaniu skóry. Najgorsze, co można zrobić, to pójść spać w makijażu! Podkład zniszczy cerę, szminka spowoduje pękanie ust, a pozostawiony na noc tusz może prowadzić nawet do zapalenia spojówek.

 

Pielęgnacja

 

Codzienna pielęgnacja ma bardzo duży wpływ na stan skóry. Zanim jednak wybierzesz krem, tonik czy inny kosmetyk, należy pamiętać, żeby dobrać preparaty odpowiednie dla danego typu skóry. Warto także czytać składy – kosmetyki zrobione z naturalnych składników mają o wiele lepsze działanie niż te, w których znajdują się substancje sztuczne i parabeny. Są też o wiele lepsze dla środowiska.

 

Nasza codzienność wpływa na skórę ciała. I chociaż wielu negatywnych czynników trudno jest unikać (na przykład nieczyste powietrze), to z wieloma można sobie doskonale poradzić. Wystarczą już drobne zmiany, żeby poczuć (i zobaczyć) różnicę!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium