Kolagen roślinny – naturalne nawilżenie skóry
Kolagen to jedno z najważniejszych białek w organizmie stanowiące kluczowy element budulcowy skóry oraz innych tkanek. Odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry, włosów i paznokci, a także innych tkanek w organizmie. Alternatywą dla klasycznych, odzwierzęcych preparatów kolagenowych jest naturalny kolagen roślinny o równie skutecznym działaniu i kompleksowych zdolnościach nawilżających. Zawiera on odpowiednio dobrany układ aminokwasów odzwierciedlający strukturę białka zwierzęcego.
W poniższym artykule dowiesz się:
- czym jest kolagen,
- jaką rolę odgrywa w organizmie,
- jaki kolagen wybrać do suplementowania,
- jaki wpływ to białko wywiera na skórę,
- po czym poznać niedobory kolagenu,
- jaki rodzaj kolagenu będzie odpowiedni na zmarszczki,
- czy istnieją przeciwskazania do stosowania preparatów kolagenowych.
Jeżeli chcesz przeczytać więcej o kolagenie morskim, pozyskiwanym ze skóry ryb, zobacz także artykuł: „Kolagen morski – jak go stosować i jakie ma działanie?”.
Co to jest kolagen?
Kolagen jest białkiem naturalnie występującym w organizmie, stanowiącym około 75% skóry. Jako proteina, składa się z aminokwasów i występuje w postaci włókien o niezwykłej odporności na rozciąganie. W tkance skórnej tworzy swoistego rodzaju rusztowanie – regularnie utkaną sieć kolagenową, która nadaje gładkość, jędrność i wytrzymałość. Białko to jest także elementem budulcowym kości, zębów, chrząstek, ścięgien, rogówki oka oraz naczyń krwionośnych.
Kolagen posiada szereg właściwości ogrywających kluczową rolę nie tylko w pielęgnacji skóry, ale również funkcjonowaniu innych tkanek. Białko to utrzymuje odpowiednie nawilżenie, ujędrnienie i sprężystość skóry, wzmacnia elastyczność ścięgien i stawów, wspiera regenerację oraz rozluźnia naczynia krwionośne, przyczyniając się do utrzymania prawidłowego ciśnienia.
Jaki kolagen wybrać?
Wybierając preparat kolagenowy, warto zwrócić szczególną uwagę na typ i klasę tego składnika. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje tego białka, dostępne na rynku pod nazwą typu I, II lub III. Nieco różnią się one działaniem, dlatego wybór zależy od dolegliwości lub oczekiwanego rezultatu, jaki dana osoba chce osiągnąć. Kolagen typu I oraz III będzie odpowiednim preparatem na wygładzenie zmarszczek, ujędrnienie twarzy czy zwiększenie sprężystości skóry, gdyż stanowi podstawowy element budulcowy tej tkanki. Natomiast kolagen typu II sprawdzi się w przypadku osób mających problemy ze stawami – zwiększy ich ruchomość oraz elastyczność ścięgien.
Można odnaleźć rozmaite preparaty kolagenowe, zarówno odzwierzęce, jak i roślinne. Szczególną popularnością cieszy się kolagen morski pozyskiwany ze skóry i łusek ryb, a także jego wegański, przyjazny środowisku odpowiednik, zawierający odpowiednio dobrane aminokwasy roślinne. Na rynku dostępne są zarówno spraye i maski z kolagenem do włosów, jak i suplementy diety w postaci tabletek czy kremy na twarz. Wybór danego preparatu zależy więc przede wszystkim od oczekiwanych efektów oraz osobistych preferencji.
Jakie działanie na skórę ma kolagen?
Kolagen odgrywa kluczową rolę w ujędrnianiu i utrzymywaniu sprężystości i elastyczności skóry, zapobiega także powstawaniu zmarszczek i wygładza te już istniejące. Codzienna pielęgnacja w postaci nakładania kolagenu na twarz i szyję opóźni proces starzenia się skóry, zapewni odpowiednie nawilżenie oraz napięcie, szczególnie w okolicach oczu, ust i podbródka, dzięki czemu uwidoczni owal twarzy.
Działanie kolagenu naturalnego nie ogranicza się jednak do wygładzania zmarszczek. Białko to odgrywa także istotną rolę w odbudowywaniu uszkodzonych tkanek, stanowi więc idealne rozwiązanie na blizny czy rozstępy. Warto nakładać preparaty kolagenowe jak najszybciej, aby skóra powróciła do dawnej kondycji i odzyskała zdrowy, jędrny wygląd.
Naturalny kolagen roślinny działa na skórę podobnie jak jego odzwierzęce odpowiedniki. Oprócz eliminowania zmarszczek i regeneracji tkanek, oba rodzaje preparatów przynoszą także inne korzystne rezultaty. Nawilżają i odżywiają skórę, lekko ją napinają, łagodzą zmiany trądzikowe, kompleksowo pielęgnują okolice oczu i wspomagają gojenie. Mogą być stosowane zarówno na skórę twarzy, jak i całego ciała, działając antycellulitowo. Dobrym rozwiązaniem jest także nakładanie kolagenu na włosy, co znacznie poprawia ich kondycję, przywraca blask i zapobiega wypadaniu.
Niedobór kolagenu – objawy
Niedobór kolagenu może mieć wiele przyczyn, wśród których najczęściej wymienia się zaburzenia hormonalne, przeciążenie organizmu oraz stres. Ilość tego białka w skórze zmniejsza się także wraz z wiekiem. Niedoborom włókien kolagenowych towarzyszy między innymi wypadanie włosów i pogorszenie ich kondycji oraz bóle stawów. Dochodzi także do obniżenia jędrności i elastyczności skóry, która staje się odwodniona i mniej nawilżona. Dlatego tak istotne jest suplementowanie tego tak ważnego dla organizmu białka – w postaci preparatów roślinnych lub kolagenu z elastyną.
Jaki kolagen jest najlepszy na zmarszczki?
Kolagen naturalny zwany jest także włóknami młodości, gdyż jego niedobór występujący po 25 roku życia wiąże się z pojawieniem się zmarszczek. Wtedy to warto sięgnąć po różnego rodzaju preparaty kolagenowe, które powstrzymają ten proces i przywrócą jędrność skóry twarzy, szyi i dekoltu. Jaki kolagen będzie najlepszy na zmarszczki?
Na rynku dostępne są rozmaite preparaty, wśród których najszybszymi rezultatami cechują się zastrzyki z kolagenem. Wygładzają one zmarszczki, poprawiają jędrność i elastyczność skóry, a efekt widoczny jest natychmiast. Taki zabieg nie jest jednak dla każdego, a czasem warto sięgnąć po inne rozwiązania.
Alternatywą dla zastrzyku jest kolagen na skórę w postaci kremu, sprayu lub ampułek. Zawarty w nich kolagen naturalny przenika do skóry właściwej, odbudowuje ją i powoduje likwidowanie zmarszczek. Szczególnie efektywny jest kolagen morski, który nie tylko wygładza skórę, ale również ochrania ją przed odwodnieniem i szkodliwym działaniem środowiska. Alternatywą dla preparatów pozyskiwanych ze zwierząt jest kolagen roślinny, którego rezultaty są porównywalne do morskiego kolagenu. Zmniejsza on zmarszczki i regeneruje skórę, jest także w pełni wegańskim i przyjaznym środowisku produktem. Na efekty aplikowania kolagenu na skórę często trzeba poczekać kilka miesięcy.
Kolagen do twarzy można także odnaleźć w rozmaitych suplementach, zawierających małe, dobrze przyswajalne przez organizm cząsteczki tego białka. Warto sięgać po preparaty wzbogacone o biotynę, witaminę C, A i E, cynk oraz kwas hialuronowy, które to składniki dodatkowo stymulują wchłanianie i produkcję kolagenu.
Przeciwwskazania do stosowania kolagenu
Kolagen naturalnie występuje w organizmie człowieka, dlatego większość suplementów z tym białkiem nie powoduje skutków ubocznych. Istnieją jednak przeciwskazania, które związane są ze składnikami pomocniczymi obecnymi w preparacie. Osoby uczulone na te substancje, a także kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci do trzeciego roku życia nie powinny stosować kolagenu.