Jak powinna wyglądać pielęgnacja w przypadku cery naczynkowej?
Jak powinna wyglądać pielęgnacja w przypadku cery naczynkowej?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja w przypadku cery naczynkowej?

Cera naczynkowa to bardzo wymagający typ skóry, któremu trzeba poświęcić dużo uwagi, aby zwalczyć popękane naczynka, zaczerwienienia, rumień, a także podrażnienia, i zapobiec ich powstawaniu. Z pomocą przychodzą produkty takie jak serum z witaminy C, delikatne produkty oczyszczające czy naturalne maceraty i oleje. Co jest ważne w pielęgnacji cery naczynkowej i na jakie składniki warto zwrócić uwagę, a których unikać?

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Jakie witaminy wpływają pozytywnie na cerę naczynkową?
  • Witamina C –  jakie ma właściwości?
  • Jakich składników i produktów warto używać przy cerze naczynkowej?
  • Czego unikać w pielęgnacji cery naczynkowej?
  • Jak zapobiegać pękaniu kolejnych naczynek? Jakie zmiany wprowadzić w swoim trybie życia, by ograniczyć ten problem?
  • Czy można całkowicie pozbyć się problemu z pękającymi naczynkami?

Zobacz także: Jak pielęgnować cerę naczynkową?

Jakie witaminy wpływają pozytywnie na cerę naczynkową?

Na rynku pojawia się coraz więcej substancji aktywnych do pielęgnacji skóry, ale witaminy w dalszym ciągu wiodą prym. Są one niezbędne dla funkcjonowania naszego organizmu i mają bardzo szerokie dobroczynne działanie. Którymi witaminami warto się więc zainteresować, jeśli jesteś posiadaczką cery naczynkowej?

W pielęgnacji cery naczynkowej nie może zabraknąć przede wszystkim witaminy C. Składnik ten wzmacnia naczynia krwionośne i zwiększa elastyczność ścian naczynek włosowatych, dzięki czemu naczynka nie ulegają rozszerzeniu, nie pękają i nie są widoczne na powierzchni skóry. Dodatkowo witamina C stosowana na twarz redukuje przebarwienia, rozświetla skórę, stymuluje syntezę kolagenu, uelastycznia i ujędrnia skórę, działa przeciwzapalnie, a także ma działanie antyoksydacyjne i przeciwdziała starzeniu się skóry. Co ważne, sera i kremy z witaminą C bardzo rzadko powodują uczulenia lub podrażniają skórę, ale należy pamiętać, że przy przekraczaniu zalecanych stężeń może pojawić się zaczerwienienie skóry. Z kolei jeśli przyjmujemy za dużo witaminy C w diecie i suplementach diety, możliwe jest przedawkowanie witaminy C. Wówczas może się pojawić wysypka na skórze i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Istotna jest również witamina E. Choć nie działa ona bezpośrednio na naczynia krwionośne, to chroni skórę przed wolnymi rodnikami, wycisza podrażnienia i stany zapalne, a także wzmacnia, wygładza i głęboko nawilża cerę. Witamina E przeciwdziała wysuszeniu skóry i powstawaniu stanów zapalnych.

Do pielęgnacji cery naczynkowej warto włączyć także witaminę K. Stosowana na twarz wspomaga proces krzepnięcia krwi, przyczyniając się do gojenia rozszerzonych i popękanych naczynek, i uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych, dzięki czemu zapobiega ich uszkodzeniu. Ponadto witamina K zmniejsza widoczność popękanych naczynek i zaczerwienienie skóry, redukuje rumień, łagodzi podrażnienia i przyspiesza procesy regeneracji cery.

Które produkty są wskazane w walce z pękającymi naczynkami?

Poza stosowaniem kosmetyków z witaminami należy także pamiętać o delikatnym oczyszczaniu skóry oraz bardzo łagodnych peelingach enzymatycznych. Do tonizowania skóry najlepiej wybierać delikatne toniki bez alkoholu lub naturalne hydrolaty, na przykład hydrolat z oczarowca wirginijskiego lub hydrolat z róży damasceńskiej.

Do pielęgnacji cery naczynkowej sprawdzą się składniki takie jak:

  • kwas laktobionowy – nawilża cerę, łagodzi podrażnienia i redukuje zaczerwienienia; hamuje powstawanie pajączków naczyniowych, zapobiega pojawianiu się zmarszczek i wzmacnia cerę, dzięki czemu staje się bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych; jest bardzo delikatnym kwasem, który przy wysokiej skuteczności nie powoduje podrażnień;
  • macerat z kasztanowca – bogate źródło kwasów tłuszczowych; ma silne właściwości nawilżające, zmiękcza i uelastycznia skórę, przyspiesza procesy gojenia i regenerację naskórka; przywraca elastyczność ścianek naczyń włosowatych;
  • olej z nasion rokitnika – uelastycznia i wzmacnia naczynka krwionośnie, przyspiesza gojenie i regenerację, ujędrnia skórę; ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne;
  • macerat z arniki górskiej – wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwutleniająco, regeneruje skórę, chroni skórę przed bakteriami, wirusami czy grzybami, pomaga zwalczać trądzik i zmniejsza opuchliznę w okolicach oczu; nie powinien być używany na ostre stany zapalne;
  • phytotal – nowoczesna liposomalna mikroemulsja; mieszanina rozpuszczalnych w wodzie lotnych składników z lipy, cyprysu i kasztanowca; działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia skóry, łagodzi i koi skórę;
  • glinka czerwona i różowa – wzmacniają i obkurczają naczynia włosowate, zapobiegając ich pękaniu, przywracają cerze promienny wygląd i wspomagają leczenie trądziku różowatego, który często towarzyszy cerze naczynkowej.

Poza witaminami i innymi składnikami bezpośrednio wpływających na naczynka krwionośne, zaczerwienienia czy podrażnienia, warto wprowadzić do pielęgnacji produkty silnie nawilżające i zabezpieczające skórę przed utratą wody. Konieczne jest także stosowanie codziennie kremu z wysokim filtrem, aby jak najlepiej zabezpieczyć skórę – nawet zimą czy w pochmurne dni.

Jakich produktów unikać w przypadku cery naczynkowej?

Skóra każdego jest nieco inna, jednak cera naczynkowa generalnie jest wrażliwa i bardzo podatna na działanie silnych kosmetyków i substancji aktywnych. Podrażnienie cery będzie skutkowało zaczerwienieniem i pękaniem naczynek krwionośnych, a to tylko pogłębi problem. Czego przede wszystkim należy unikać?

  • Ostrych, ziarnistych peelingów, np. cukrowych.
  • Większości kwasów.
  • Silnych kosmetyków zawierających alkohol lub mocne substancje zapachowe.
  • Silnie pieniących się żeli i pianek do twarzy.

Jak zapobiegać pękaniu kolejnych naczynek?

Nawet najlepsza pielęgnacja cery nie sprawi, że naczynka przestaną pękać, jeżeli do tego nie ochronimy skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Bardzo dobre efekty przynosi wprowadzenie różnorodnych zmian w trybie życia i diecie.

  • Unikanie promieniowania UV i używanie kremów z wysokimi filtrami niezależnie od pory roku i pogody.
  • Unikanie wysokich temperatur, gorących kąpieli, a także suchego powietrza, szczególnie sauny.
  • Wystrzeganie się mrozu i silnego wiatru.
  • Rezygnacja z alkoholu i silnych używek.
  • Niewskazane są potrawy pikantne i bardzo gorące, a także produkty kwaśne, które wywołują stany zapalne.
  • Silne emocje i stres mogą prowadzić do pękania naczynek, więc należy jak najbardziej ich unikać i redukować swój stres różnymi metodami.
  • Nie należy silnie pocierać skóry, a tym bardziej jej peelingować ostrymi peelingami czy szczoteczkami.
  • Choć kuszące jest wprowadzenie do pielęgnacji skóry jak największej ilości produktów i składników aktywnych działających na rozszerzone naczynka, lepiej tego nie robić – cera naczynkowa lubi minimalizm.
  • Warto zadbać o właściwą ilość snu i picie dużych ilości wody.

Czy można całkowicie pozbyć się problemu z pękającymi naczynkami?

Niestety – rodzaju cery i tendencji do pękających naczynek nie możemy zmienić czy całkowicie wyeliminować. Regularna pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami, a także ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, z pewnością pomogą ograniczyć pękanie naczynek i zmniejszą ich widoczność, ale nie jest możliwe całkowite pozbycie się tego problemu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium