Jak zadbać o włosy latem?
Jak zadbać o włosy latem?

Jak zadbać o włosy latem?

Lato jest jednym z trudniejszych okresów dla włosów. Nawet, jeśli są zdrowe to bez odpowiedniej pielęgnacji i ochrony szybko stracą dobrą kondycję, a zaniedbania mogą okazać się tragiczne w skutkach. Uszkodzenia potrafią sięgnąć tak głęboko, że po wakacjach jedynym ratunkiem będzie już tylko radykalne cięcie. Żeby uniknąć takiej sytuacji trzeba być świadomym, jakie zagrożenia czekają na kosmyki o tej porze roku i jak im przeciwdziałać.

Letnie zagrożenia dla włosów

Słońce, wiatr, słona lub chlorowana woda – wszystkie te czynniki mają negatywny wpływ na delikatną strukturę włosów. Szczególnie, gdy będą narażone na ich działanie przez dłuższy czas, o co przecież nie trudno w sezonie urlopowym. Widocznym objawem działania słońca są jaśniejsze pasma. O ten modny efekt wiele pań stara się w profesjonalnych salonach, ale w rzeczywistości naturalne rozjaśnienie to jednocześnie oznaka, że włosy poddały się bezpośredniemu działaniu promieniowania. Pod wpływem ciepła łuski rozchylają się i tracą swój naturalny barwnik – melaninę. Stają się tym samym bardziej podatne na łamanie, kruszenie i rozdwajanie. Z kolei osadzające się na kosmykach krople wody (zwłaszcza słonej lub chlorowanej) działają niczym soczewki skupiające na sobie szkodliwe promienie UV. Włosy tracą blask, robią się matowe, szorstkie i przesuszone, a dodatkowe działanie wiatru może sprawić, że będą też trudne do rozczesania.

Jak chronić włosy?

Dużo mówi się o niszczycielskim działaniu promieni UV na skórę, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zbyt długa ekspozycja na słońce może przysporzyć kłopotów także włosom. Będą więc potrzebowały odpowiedniej ochrony. Na co dzień wystarczy zadbać o nakrycie głowy – jasny kapelusz bądź chustę, odbijające promienie słoneczne. Jednak podczas wakacyjnych szaleństw w wodzie nie zawsze jest to możliwe. Dobrą barierę będzie wtedy stanowił olej kokosowy. Wystarczy jego cienką warstwę nałożyć na pasma, a następnie zwinąć je w kok na czubku głowy, co pozwoli zmniejszyć kontakt włosów z wodą, a w razie czego – ograniczyć jej przesuszające działanie. Warto też zwrócić uwagę na produkty z naturalnymi filtrami przeciwsłonecznymi: olej z pestek malin, masło shea, olej ze słodkich migdałów czy olej makadamia.

Wzmożona pielęgnacja

Najbardziej narażone na letnie zniszczenia są włosy cienkie, jasne, farbowane oraz osłabione (np. zabiegami fryzjerskimi, używaniem prostownicy, lokówki, suszarki). Jednak bez odpowiedniej pielęgnacji nawet zdrowe kosmyki mogą stracić dobrą formę, dlatego tak ważne jest, aby poświęcić im w tym okresie znacznie więcej uwagi. Podczas urlopu ciężko o regularną i intensywną pielęgnację, ale wystarczy choć 2 razy w tygodniu zadbać o dostateczną dawkę nawilżenia. Silne właściwości regenerujące wykazują oleje kosmetyczne. Najlepiej nakładać je w formie maseczki – pod ciepłym ręcznikiem dobroczynne substancje dogłębniej wnikną we włosy. Warto też stosować różne preparaty i zamiennie wzbogacać je w dodatki, które zagwarantują bardziej wszechstronne działanie odżywcze: witaminy, keratynę hydrolizowaną, jedwab

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium