Witamina B3 – jej zastosowanie w kosmetyce
Czego dowiesz się z artykułu:
- W jaki sposób działa witamina B3?
- Czy warto stosować kosmetyki z witaminą B3 na twarz?
- Jak wpływa witamina B3 na stan włosów?
Zobacz także artykuł: Jakie witaminy wybrać, aby mieć zdrową i piękną skórę?
Jak działa witamina B3 na skórę?
Działanie witaminy B3 jest wielokierunkowe i nastawione na walkę z różnymi problemami skórnymi. Skóra sucha zyska dzięki niej upragnione nawilżenie, natomiast w przypadku trądzikowej witamina ta unormuje pracę gruczołów łojowych. Ponadto niacynamid wykazuje się działaniem przeciwzapalnym oraz antybakteryjnym. Jest też silnym antyoksydantem, w związku z czym spowalnia procesy starzenia się skóry. Wzmacnia jej barierę hydrolipidową, zmniejsza widoczność porów. Witamina B3 zapobiega powstawaniu nowych przebarwień i rozjaśnia te istniejące.
Właściwości witaminy B3 na skórę twarzy
Właściwości witaminy B3 sprawiają, że radzi sobie ona świetnie w pielęgnacji skóry twarzy. Niacynamid wykorzystywany jest w leczeniu trądziku, który ma podłoże łojotokowe. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, na skutek czego ogranicza wydzielanie sebum. Antybakteryjne właściwości zapobiegają powstawaniu nowych wykwitów, natomiast przebarwienia pozapalne stają się rozjaśnione. Witamina B3 odgrywa ważną rolę w syntezie aminokwasów i kwasów nukleinowych, co wpływa na stymulację powstawania nowego kolagenu i elastyny. Skóra jest zagęszczona i bardziej jędrna. Składnik ten pomaga w tworzeniu ceramidów i lipidów, które składają się na warstwę ochronną skóry. Skóra twarzy nie jest więc podatna na utratę nawilżenia, a także zyskuje odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Niacynamid hamuje syntezę melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za tworzenie ciemnych plam pigmentacyjnych, w związku z czym twarz staje się promienna i jednolita.
Nawilżanie i łagodzenie
Jeśli chodzi o działanie witaminy B3 na skórę, istotne są jej właściwości nawilżające i łagodzące. Zmniejsza ona utratę wody, reguluje procesy odnowy naskórka i stymuluje produkcję kolagenu w fibroblastach, czyli komórkach skóry. Dzięki temu skóra jest gładka, zdrowa i zyskuje młodszy wygląd. Skuteczne kremy z witaminą B3 to te, w których jej stężenie wynosi minimum 2%. Firmy kosmetyczne mają obowiązek podawania na opakowaniu poszczególnych składników w określonej kolejności, zaczynając od tego, którego jest najwięcej. Jeśli witamina B3 znajduje się na samym końcu listy, w preparacie będzie jej naprawdę niewiele. Kremy z odpowiednimi stężeniami mogą być spokojnie stosowane przez osoby, które mają skórę suchą i wrażliwą. Wymaga ona bowiem szczególnego wzmocnienia bariery hydrolipidowej. Niacynamid ma właściwości łagodzące, w związku z czym polecany jest też do cer trądzikowych – trądzik to w końcu choroba zapalna skóry.
Zastosowanie witaminy B3 na włosy
Witamina B3 wpływa świetnie nie tylko na kondycję skóry twarzy. Jest też wykorzystywana w pielęgnacji włosów. Jej właściwości zatrzymujące wilgoć zapobiegają wysuszaniu włosów i powstawaniu łupieżu. Niacynamid odpowiada za zwiększenie syntezy białek, zapewniając działanie stymulujące. Jego miejscowe stosowanie gwarantuje działanie stabilizujące, pomocne w utrzymaniu zdrowych i mocnych włosów. Skóra głowy, tak samo jak skóra twarzy, jest narażona na uszkodzenia, szczególnie wtedy, gdy wystawia się ją na długotrwałe działanie promieni słonecznych.
Witamina B3 wspomaga gojenie skóry uszkodzonej przez promienie UV, zwiększając tempo reprodukcji komórek. Składnik ten można dodać do szamponu, dzięki czemu zniwelowany zostanie problem przetłuszczających się włosów. Może znajdować się też we wcierkach lub maskach – będzie stymulował porost włosów. Niedobór tej witaminy objawia się często zaburzeniem wzrostu włosów oraz przedwczesnym siwieniem. Właśnie dlatego warto zadbać nie tylko o dostarczanie jej organizmowi wraz z pożywieniem, ale również stosowanie bezpośrednio na włosy. Niacynamid może zostać włączony na stałe do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.